Przedszkola i żłobki w wakacje – zasady funkcjonowania
Będąc rodzicem dziecka w wieku żłobkowo-przedszkolnym na myśl o wakacjach często pojawia się niepokój. Perspektywa miesięcznej przerwy świadczenia usług przez placówkę opiekuńczą to konieczność szukania pomocy ze strony rodziny lub brania urlopu na zmianę z drugim rodzicem. Aby wyjechać na tygodniowe wakacje całą rodziną oraz zapewnić sobie opiekę przez cały miesiąc przerwy, konieczne byłoby wykorzystanie prawie 3 tygodni urlopu przez każdego z rodziców! Po półtora tygodnia na siedzenie w domu i tydzień na wspólny wyjazd.
Prywatny żłobek i przedszkole w wakacje
Te placówki zazwyczaj wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, świadczą swoje usługi przez cały rok, niezależnie od ferii czy wakacji. O ile żłobki prywatne należą do większości wszystkich placówek zapewniających opiekę dzieci do lat 3, o tyle prywatne przedszkola należą już do mniejszości.
Publiczne przedszkole w wakacje
Zgodnie z rozporządzeniem MEN, publiczne przedszkola jako placówki niereferyjne pracują cały rok, niezależnie od ferii i wakacji. Jednak na wniosek dyrektora oraz rady rodziców, mogą zorganizować przerwę w okresie wakacyjnym. Decyzję o tym wydaje organ nadzorujący (np. gminę). Jeżeli zostanie zaplanowana taka przerwa, gmina ma obowiązek w tym czasie zapewnić opiekę w innych placówkach. Może również być tak, iż organ nadzorujący nie przychyli się do wniosku danej placówki ze względu na brak miejsc do opieki w danej dzielnicy. Informacja o przerwie wakacyjnej zazwyczaj przekazywana jest rodzicom już na początku roku szkolnego. W razie wątpliwości należy pytać dyrektora Waszej placówki.
Samorządowe przedszkole i żłobek w wakacje
O działalności tych placówek decyduje samorząd. Oficjalny komunikat oraz harmonogram pracy można znaleźć na stronie danej gminy. W praktyce wygląda to zazwyczaj tak, iż część przedszkoli zostaje całkowicie zamknięta, ze względu na planowane prace remontowe. Pozostałe są podzielone tak, by każde z nich pełniło dyżur przez jeden miesiąc. Do takich dyżurujących przedszkoli mogą uczęszczać dzieci z innych placówek, które są w tym czasie zamknięte. W praktyce jednak wielu rodziców obawia się takiej zmiany, oznacza to bowiem zupełnie nowe miejsce i nowe twarze dla malucha. W zeszłym roku z powodu pandemii możliwość migracji między przedszkolami została ograniczona. Jak chodzi o żłobki samorządowe, to w niektórych miastach zdarza się (np. w Gdyni), że lokalne władze wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców, decydują się na pozostawienie tych placówek otwartych przez całe wakacje. Dla dziecka w wieku poniżej 3 lat chwilowa zmiana żłobka na czas wakacji mogłaby być niesamowitym stresem i wymagałaby adaptacji.
Półkolonie w przedszkolach
Niektóre placówki decydują się na organizację tzw. ,,półkolonii”. W praktyce oznacza to, że w przedszkolu świadczone są usługi opiekuńczo-żywieniowe prowadzone przez zewnętrzne firmy. Jednak koszt takiej półkolonii bywa spory, nie ma bowiem tutaj dotacji z gminy – mowa o kwotach rzędu kilkaset złotych za tydzień.
Opieka z powodu zamknięcia żłobka/przedszkola w wakacje
Czy z powodu zamknięcia przedszkola lub żłobka w wakacje przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jeżeli przerwa jest ogłoszona z dużym wyprzedzeniem, dodatkowa opieka nie przysługuje. Gdyby taka przerwa została zakomunikowana tydzień wcześniej lub krócej, ubezpieczony rodzic może starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego.