Sposoby na wieczorne wyciszenie dzieci
Usypianie dzieci to problem w wielu domach. Wieczorem przychodzi ten moment, gdy rodzice często potrzebują chwili oddechu po ciężkim dniu, a dzieci zaczynają wtedy być aktywne jak nigdy. Jedne szaleją, inne zadają szereg pytań, domagają się czwarty raz kolacji, czytania książeczki, zabawy… Szczęściarzami mogą nazywać się ci, których dzieci grzecznie i bez szemrania idą o 20 spać 😉.
Jak wyciszyć dziecko wieczorem?
Niestety nie ma na to złotego sposobu, na różne dzieci działają zupełnie odmienne aktywności. Trzeba po prostu przez kilka dni próbować jakiejś taktyki i obserwować, czy przynosi skutki. Jedynie dwie rzeczy możemy z całą pewnością polecić, jako warte wprowadzenia.
- Zero cukru po 18:00. Niestety nie oznacza to jedynie, że należy wieczorem zamknąć szafkę ze słodyczami. Wielu rodziców nie ma świadomości, że każdy rodzaj cukru działa tak samo, niezależnie od tego czy pochodzi z owoców, czy z batoników. Dlatego wskazane jest, by po godzinie 18 nie podawać dziecku: jogurtów, owoców, słodkich napojów, dżemu, słodkich bułek, miodu, smakowych płatków z mlekiem, herbaty z sokiem (która na dodatek zawiera pobudzającą teinę!) i tym podobnych.
Ile cukru dziennie może zjeść dziecko? >> - Ograniczenie drzemki w ciągu dnia. Jeżeli dziecko ma zbyt dużo energii wieczorem, można spróbować skrócić, a najlepiej całkiem zlikwidować popołudniową drzemkę. Oczywiście nie należy tego robić na siłę i męczyć dziecko, które ledwo stoi na nogach, ale w miarę możliwości, bez nadmiernej presji. Jeżeli dziecko nie ma popołudniowych drzemek to cóż, nie mamy na to rady 😉.
Pozostałe propozycje to jedne z wielu działań, które akurat Waszemu dziecku mogą pomóc, jednak niekoniecznie. Podczas gdy jeden maluch będzie usypiać i uspokajać się podczas czytania książeczki, inny będzie się emocjonować akcją. Dlatego sposoby na wyciszenie mogą być skrajnie różne.
- Ograniczenie telewizji, przygaszenie światła. Jednym ze sposobów może być stworzenie w domu spokojnej, cichej atmosfery. Ogromną większość dzieci telewizja pobudza, dlatego można spróbować zrezygnować z niej zupełnie po godzinie 18 lub 19, także w przypadku rodziców. Ponadto światło niebieskie emitowane przez ekrany zaburza produkcję melatoniny — hormonu pomagającego zasnąć.
- Włączenie bajki na dobranoc. Są też dzieci, na które wieczorna bajka działa wyciszająco. Maluch wtedy siada, skupia się na telewizorze, przestaje biegać i szukać sposobów na rozrywkę. Ważne, by w miarę możliwości zmniejszyć jasność ekranu lub wybrać tryb nocny, a także wybrać takie treści, które są emitowane w bezpiecznym tempie. Fabuła również nie powinna być porywająca, przerażająca lub rozśmieszająca, lepiej wybrać spokojne bajki dla młodszych dzieci.
- Wieczorny spacer. Niektóre dzieci potrzebują się dotlenić i gdzieś zużyć resztki swojej energii. Dlatego wybranie się na spacer o godzinie 17 czy 18 może zdziałać cuda. Oczywiście w miesiącach zimowych będzie to problematyczne ze względu na mrok.
- Seria wieczornych rytuałów. Aby szybciej zleciał czas wieczorem, a dziecko miało świadomość, że powoli zbliża się pora spania, można opracować cały system rytuałów. Najpierw wspólna kolacja, potem kąpiel lub wieczorna toaleta, ubieranie piżamki, następnie czytanie bajki / układanie klocków / kolorowanie. Wszystko razem zajmie Wam ponad godzinę czasu, podczas której dziecko będzie wykonywało spokojne czynności kojarzące się ze spaniem.
Tutaj znajdziecie pomysł na ułatwienie wieczornej rutyny >>. - Dzikie szaleństwo. Są też dzieci, które właśnie tego potrzebują wieczorem 😉. Zamiast usilnych prób wyciszania i tłumienia ich energii, trzeba dać upust emocjom. Pozwólcie na pół godziny szalonej zabawy, biegania, skakania, piszczenia, wojny na poduszki. Być może pozwoli to zużyć resztki energii i gdy już powiecie ,,koniec zabawy”, to po jakimś czasie dziecko zacznie powoli opadać z sił.
- Wprowadzenie wyciszających zabaw wieczorem. Gdy zbliża się wieczór, wszystkie hałaśliwe, grające i migające zabawki trzeba schować, zostawić jedynie kredki, książki, puzzle lub klocki, chociaż te ostatnie mogą posłużyć do emocjonującej zabawy w burzenie 😉. Stopujcie dzieci, gdy zaczynają się bawić w berka, chowanego lub wyścigi.
- Czytanie książki. Wspólne czytanie niesie ze sobą wiele korzyści. Wzmacnia więź, rozwija wyobraźnie, wyrabia nawyk czytania, a Wam pozwala ćwiczyć umiejętności aktorskie 😉. Jest to niewskazane tylko wtedy, gdy dziecko podczas czytania nadmiernie się emocjonuje. Zbyt duża ekspresja z Waszej strony też może być pobudzająca. Czasem warto spróbować czytania monotonnym głosem, bez wczuwania się w historię.
- Śpiewanie / puszczanie kołysanek. Jeżeli Wasze maluchy uwielbiają muzykę, można wieczorem włączyć listę odtwarzania składającą się wyłącznie z kołysanek. Ich spokojny rytm pomoże się wyciszyć. W 4FUN KIDS codziennie o 20:00 zaczynamy program Zasypiamy z 4FUN KIDS, w którym znajdziecie takie właśnie piosenki.
Mamy nadzieję, że któryś z powyższych sposobów zadziała na Wasze pociechy!