Brawl Stars – co to za gra? Od jakiego wieku?
Gra Brawl Stars to kolejna moda wśród najmłodszych. I choć grają w nią głównie dzieci w wieku szkolnym, także do przedszkoli dotarła fascynacja tym tytułem. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, jest to zjawisko globalne. Wystarczy wejść na YouTube’a – kanały obcojęzyczne mają miliony wyświetleń pod filmikami związanymi z tą grą, a polscy twórcy bez problemów uzyskują prawie 100 000 wyświetleń w ciągu 1 dnia od publikacji materiału.
Minecraft – co to? Czy to odpowiednie dla dzieci? >>
Czy Brawl Stars to gra dla dzieci?
Brawl Stars ma ocenę PEGI 7, co oznacza, że według Pan European Game Information (europejski system klasyfikacji gier komputerowych) nadaje się ona dla młodzieży powyżej 7. roku życia. Czy aby na pewno? Warto wspomnieć, że już w AppStore gra jest zalecana dla dzieci powyżej 9. roku życia, w innych krajach granica jest jeszcze wyższa. Według nas 7 lat to za mało, by grać w Brawl Stars.
Po pierwsze trzeba wyjaśnić, na czym polega ta gra. Po drugie warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo iż jest darmowa, to płatne pakiety zdecydowanie zwiększają szanse gracza. I po trzecie, jest to gra w trybie wieloosobowym, w którym wchodzimy w interakcje z innymi graczami – a za ich zachowanie nikt nie może ręczyć, ani twórcy, ani system klasyfikacji gier.
Kuromi – skąd się wzięła postać popularna wśród dzieci? >>
Na czym polega gra Brawl Stars?
Gra Brawl Stars to typowy przykład gry, która nigdy się nie kończy i skonstruowana jest tak, by mocno angażować gracza. Rozgrywki są krótkie, trwają 3-minuty i można powiedzieć, że „pobudzają apetyt”. W Brawl Stars zdobywamy różne postaci, nazywane zadymiarzami, o różnym poziomie rzadkości. Najlepsze z nich, mityczne i legendarne, są trudne do zdobycia. Następnie trzeba rozwinąć swojego zadymiarza, by był jak najlepszy. W grze chodzi o to, aby… walczyć z innymi.
Jest tu element rywalizacji, rozwoju i kolekcjonowania. To bardzo niebezpieczne połączenie powodujące chęć jak najczęstszego zaglądania do aplikacji. Na dodatek pakiety w grze zaczynają się już od 10 złotych – niejeden rodzic może się raz lub drugi zgodzić na taki niewielki wydatek, z czasem jednak okaże się, że bez regularnego inwestowania naprawdę dużych kwot gracz nie ma szans z innymi. Jeżeli rodzic się na to nie zgodzi, dziecko szybko może zacząć odczuwać frustrację. Regularne, ograniczone czasowo eventy pozwalające na zdobycie unikalnych nagród powodują, że gra staje się obowiązkowym punktem w programie dnia.
Na początku rodzic musi zdecydować, czy chce pozwalać dziecku na granie w grę, która polega na walczeniu z innymi. Zadymiarze są fajnymi i kolorowymi postaciami, wciąż jednak podstawą gry jest pewnego rodzaju przemoc. Na dodatek mamy tu do czynienia z bardzo kolorowym i dynamicznym interfejsem oraz rozmaitymi efektami. Dla wielu może to oznaczać łatwe przebodźcowanie.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci w grze Brawl Stars?
Pomijając już kwestie przemocy, przebodźcowania i frustracji, dochodzi jeszcze element interakcji. Dołączając do drużyny możliwa jest komunikacja z innymi graczami, powszechnie używa się także emotek, czasem w obraźliwy sposób. Można także dołączać do klubów, a ich nazwy bywają wulgarne.
Czy gra Brawl Stars jest odpowiednia dla dzieci? Naszym zdaniem nie. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinny jej unikać. Wielu internautów wskazuje na fakt, że gra jest bardzo uzależniająca i wywołuje złość. Na dodatek dziecko może się zetknąć z agresywnymi postawami innych graczy.
Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda interfejs gry.