8 książek, które warto przeczytać dzieciom
Współczesny rynek wydawniczy jest bogaty w tytuły dla najmłodszych. Możemy wybierać pozycje, które po prostu mają wciągającą fabułę, albo takie, które niosą jakiś przekaz. W zasadzie to chyba każda książeczka dziecięca jakiś przekaz ze sobą niesie, ale niektóre są wręcz ukierunkowane na subtelną formę edukacji. Dlatego wybraliśmy dla Was listę 8 książek, które łączą w sobie różne elementy – wciągającą historię, naukę, piękne ilustracje.
A jeżeli Wasz maluch jest fanem historii obrazkowych, zerknijcie tutaj:
Komiksy dla dzieci, które warto kupić >>
Rok w lesie – Emilia Dziubak
W tej książce zbyt wiele tekstu nie znajdziecie, ale to wcale nie oznacza, że jest przeznaczona dla najmłodszych. Rok w lesie pokazuje życie mieszkańców lasu – między innymi bobrów, jeży, żubrów czy borsuków – w poszczególnych miesiącach. Każda strona jest bogato ilustrowana, pokazuje odrębny miesiąc i pokazuje wszystkie zwierzęta, które poznamy we wstępie. Oprócz wspomnianego wstępu nie znajdziemy tu żadnych opisów i to doskonała okazja dla nas, rodziców, by poćwiczyć trochę umiejętność opowiadania. Książka idealna do wspólnego siedzenia pod kocem, pokazywana różnych szczegółów i rozmawiania na temat tego, co się dzieje w lesie.

fot. https://www.taniaksiazka.pl/rok-w-lesie-emilia-dziubak-p-585409.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=shopping&gclid=Cj0KCQiA-JacBhC0ARIsAIxybyNrlX5FSdxxFZviNC-r8dkN_8tfVK6TIgnB0cO9-ziaH75Q28r3jEoaAmrEEALw_wcB
Kraina Nadziei – Kamil Nowak
Nadzieja jest gąsienicą, która lada moment ma stać się kokonem – czyli kimś dorosłym. Marzy jednak o tym, by zostać motylem, co niestety wyśmiewają wszystkie kokony i gąsienice dookoła. Pewnie domyślacie się finału tej historii 😉. Kraina Nadziei jest wprost przepięknie ilustrowana i niesie ze sobą przesłanie ważne dla dzieci, jak i dla rodziców – by nie rezygnować z marzeń.

fot. https://sklep.blogojciec.pl/bookojciec/kraina-nadziei/
Uważność małej żabki – Eline Snel
To książka, która pozwoli ćwiczyć uważność. Wypracowanie tego pozwala na relaksację, ułatwienie zasypiania i lepszy sen. Wspólne czytanie pomaga zwiększać świadomość emocji, zarówno u maluchów, jak i u rodziców. Współcześnie życie jednych i drugich bywa stresujące 😉. Czasem dzieci w domu otoczone są ciepłem i bliskością, rodzice stosują zasady NVC bądź inne nurty, a poza domem trafiają na osoby z nieco przestarzałymi metodami. Dlatego warto rozwijać w dziecku świadomość i uważność. W książce znajdziecie ćwiczenia oraz nagrania.

fot. https://natuli.pl/pl/p/Uwaznosc-malej-zabki.-Cwiczenia-uwaznosci-dla-rodzicow-i-ich-maluchow/21172
Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę – Aleksandra Srokowska-Ziółkowska
Widząc ten tytuł, niejedna babcia wstrzymuje oddech w przerażeniu 😉. Tak, bycie grzecznym nie jest największą wartością w życiu dziecka! To kolejny przykład lektury, która może być bardzo pouczająca dla dorosłych. Znajdziecie tu 5 opowieści o zwierzątkach, które musiały się wpasować w pewne ramy, nie do końca dla nich odpowiednie. A te ramy stworzyli dla nich dorośli, którzy mieli pewną wizję poprawnego zachowania. Ta książka może wielu osobom otworzyć oczy, to głos pokolenia współczesnych rodziców, którzy w dzieciństwie mierzyli się z pewnymi przymusami. Warto przytoczyć tutaj słowa autorki:
Wyobraźcie sobie, że przenosicie się w czasie, do wieku, powiedzmy, pięciu lat. Staje przed Wami ktoś dorosły. Ktoś, kogo lubicie. Kuca przy Was w ten sposób, że ma oczy na poziomie Waszych oczu i mówi:
– Wiesz, że wcale nie musisz zjeść wszystkiego z talerza, jeśli nie jesteś głodny? I że wcale nie musisz znosić buziaków na przywitanie od tej cioci z Katowic? Że możesz jej powiedzieć, że nie zgadzasz się na te buziaki i że rodzice nie skarcą Cię za to, ale uśmiechną się i Cię poprą? Wiesz, że jeśli coś Cię wyprowadzi z równowagi masz prawo się złościć? Że Twoje rysunki nie muszą być piękne, a w szkole nie musisz mieć najlepszych ocen? I że wcale, ale to wcale nie musisz być grzeczny, żeby rodzice Cię kochali? Że jesteś ok dokładnie taki, jaki jesteś?
Co byście poczuli, gdyby Wam ktoś tak wtedy powiedział? Wam sprzed lat. A gdyby się jeszcze okazało, że to wszystko są fakty poparte latami badań psychologicznych i że żaden dorosły nie może już tej prawdy cofnąć? – Aleksandra Srokowska-Ziółkowska

fot. https://sklep.blogojciec.pl/bookojciec/nie-musisz-byc-grzeczny-bajki-dajace-ulge/
Możemy uratować naszą Ziemię – Kirby Loll
Tym razem coś, co może zainspirować najmłodszych. Książka oczywiście o tematyce ekologicznej, z ładnymi ilustracjami. Opowiada prawdziwe historie dzieci z całego świata, które postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i robić coś, co pomoże naszej planecie. To niesamowite, jaką empatią i wrażliwością mogą się wykazywać 8- czy 9-letnie dzieci! Poznacie historie młodych ludzi, którzy przyczynili się do posadzenia setek drzew, uratowania pszczół i zmniejszenia ilości używanego plastiku. Ruchy, które zapoczątkowały te dzieci, przeniosły się na działania setek i tysięcy ludzi.

fot. https://www.empik.com/mozemy-uratowac-nasza-ziemie-akademia-madrego-dziecka-chce-wiedziec-kirby-loll,p1280087952,ksiazka-p
Mapy – Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Mapy to kolejna pozycja, w której więcej mamy obrazków niż czytania. Tę książkę (a w zasadzie te książki, ponieważ dostępne są dwie wersje, niebieska i fioletowa) można uznać za pierwszy atlas geograficzny dziecka, ale zamiast kresek i gradientów znajdziecie obrazki z krótkimi podpisami. To raczej mapa funkcjonalna, która pokazuje nam, z czego słynie dany kraj. Mapy pokazują 6 kontynentów i 42 kraje – w tym Polskę, Australię, Brazylię, Islandię, Japonię i wiele innych.

fot. https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/mapy.html
Seria Pierwsza Encyklopedia
W serii Pierwsza Encyklopedia znajdziecie coś dla każdego, książki mogą być wprowadzeniem do rozwijania jakiejś pasji. Poszczególne tytuły są ładnie ilustrowane i pozwolą dziecku zapoznać się z podstawowymi pojęciami z danej dziedziny. A jeżeli Wasz maluch jeszcze nie przejawia żadnej pasji, można wybrać coś uniwersalnego lub przydatnego w życiu, jak chociażby Mój dzień czy Ciało człowieka. Oprócz tego w serii znajdziecie także tytuły takie jak: Piłka nożna, Konie i kucyki, Zwierzęta czy Dinozaury.

fot. https://www.empik.com/cialo-czlowieka-pierwsza-encyklopedia-opracowanie-zbiorowe,p1240435773,ksiazka-p
Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry
Trochę klasyk, trochę oklepany, ale czy aby na pewno? 😉 Jeżeli czytaliście Małego Księcia, to możecie się zastanawiać, czy to książka odpowiednia dla kilkulatków. Oczywiście! Ta pozycja to rzadki przypadek lektury, którą warto przeczytać w wieku kilku lat, kilkunastu oraz jako dorosły człowiek. Małe dzieci odbierają tę opowieść jako perypetie nietuzinkowego chłopca. Dopiero z wiekiem zauważamy w niej problemy świata dorosłych oraz opowieść o miłości. Książka jest napisana w sposób odpowiedni dla dzieci, bez skomplikowanych metafor i trudnych słów. A przekazy mają bardzo bezpośredni styl – To, co najcenniejsze, jest niewidoczne dla oczu. 😊

fot. https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/maly-ksiaze-antoine-de-saint-exupery