Kim są tęczowe dzieci?
Ostatnimi czasy w sieci możemy się natknąć na określenie „tęczowe dzieci”. Co to oznacza?
Tęczowe dziecko – co to?
W Polsce tęczowe dziecko ma Zofia Zborowska, a także Maja Hyży, za granicą Meghan Markle czy Chrissy Teigen. Co oznacza „tęczowe” i dlaczego taka właśnie nazwa?
Tęczowe dziecko to takie, które pojawia się na świecie po utracie poprzedniego dziecka. Jeżeli kobieta poroniła, płód obumarł lub dziecko zmarło zaraz po porodzie, to następne dziecko nazywane jest właśnie tęczowym.
Skąd ta symbolika? Tęcza pojawia się po burzy lub deszczu, daje nadzieję i wywołuje radość. Podobne uczucia wywołują dzieci po stracie.
Macierzyństwo po utracie dziecka
Wiele kobiet milczy na temat utraty dziecka. To traumatyczne przeżycie, dla którego nie istnieją żadne słowa pocieszenia. Wielu ludzi przyznaje, że nie wie, co mówić takiej osobie, a same zainteresowane mówią, że nie chcą słyszeć żadnych haseł typu „masz dla kogo żyć”, „wszystko przed tobą” czy „trzeba żyć dalej”.
W Polsce kobiety, które poroniły lub urodziły martwe dziecko, mogą liczyć na pewne formy świadczeń. Rozwiązanie przed 22. tygodniem ciąży uznaje się za poronienie. W tym przypadku kobieta może dostać zwolnienie lekarskie. Warunek jest taki, że nie przekroczyła 182 dni chorobowego – to maksymalny wymiar, za jaki można otrzymywać zasiłek.
W przypadku urodzenia martwego dziecka po 22. tygodniu ciąży kobieta nabiera prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni. Zdarza się tak, że po tym okresie kobieta wciąż nie da rady wrócić do pracy. Wtedy pomóc może konsultacja z psychiatrą, który ma możliwość wystawienia zwolnienie chorobowego.