Szczepienia obowiązkowe w przedszkolu i żłobku? Projekt skierowano do Sejmu
Czy do przedszkola i żłobka będą przyjmowane tylko dzieci z obowiązkowymi szczepieniami? Właśnie skierowano do Sejmu projekt autorstwa senatorów Koalicji Obywatelskiej.
Już w przyszłym roku do publicznego żłobka i przedszkola mogą być przyjmowane tylko te dzieci, które mają zaświadczenie o odbytych szczepieniach obowiązkowych. Projekt autorstwa senatorów Koalicji Obywatelskiej został przegłosowany w Senacie i skierowany do Sejmu. Poparli go senatorowie wszystkich opcji politycznych. Pozytywną opinię wydała również Naczelna Rada Lekarska.
Idea jest słuszna i Ministerstwo Zdrowia ją popiera. Jako przedstawiciel ministerstwa i lekarz jestem zdecydowanie za tym, aby wyszczepialność polskiego społeczeństwa była jak największa.
– Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Chociaż projekt jest popierany przez wielu polityków, to rząd jeszcze nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Szczepienia obowiązkowe w publicznych żłobkach?
Założeniem wspomnianego projektu jest to, że do publicznego żłobka będą tylko przyjmowane dzieci, które odbyły szczepienia obowiązujące w Programie Szczepień Ochronnych. Jeśli z powodów zdrowotnych dziecko nie będzie miało szczepień, to rodzice będą musieli przedstawić odpowiednie zaświadczenie, które to potwierdzi. Kto może wydać takie zaświadczenie?
Zaświadczenie o tym, że dziecko nie mogło być zaszczepione z powodów zdrowotnych wydają pediatrzy oraz lekarze POZ.
Szczepienia obowiązkowe w publicznych przedszkolach?
Aktualnie istnieje kilka warunków, które sprawiają, że dziecko zostaje przyjęte do publicznego przedszkola. Jest to m.in. zamieszkanie na terenie danej gminy, wielodzietność rodziny oraz niepełnosprawność dziecka lub opiekuna. To są również kryteria, które pomagają w kwalifikacji malucha, gdy jest dużo chętnych do jednej placówki.
Po wprowadzeniu projektu w życie zaświadczenie o odbytych szczepieniach również będzie jednym z warunków przyjęcia dziecka do przedszkola.
Przypomnijmy, że jeśli projekt ustawy zostanie uchwalony przez Sejm, to wejdzie w życie już po 14 dniach od opublikowania go w Dzienniku Ustaw.