Języki obce dla dziecka – kiedy najlepiej zacząć?
Nauka języków obcych to świetna inwestycja na przyszłość. O ile 30 lat temu biegłe opanowanie języka angielskiego było imponujące, o tyle dzisiaj to już w zasadzie norma i wielu ludzi stara się uczyć także kolejnych języków. Dlatego też chcemy nasze dzieci uczyć jakiegoś języka od najmłodszych lat. Kiedy jest na to najlepszy moment?
Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?
Tak w zasadzie, zacząć można już od narodzin 😉. I nie chodzi tutaj o tłumaczenie gramatyki 2-miesięcznemu szkrabowi, tylko o wychowanie w immersji językowej.
Wychowanie w immersji językowej, czyli najszybszy sposób nauki języka dla dzieci >>
Gdy mały człowiek przychodzi na świat, zaczyna się uczyć języka – dla niego to poniekąd język obcy, z którym oswaja się przez długi czas, a w końcu zaczyna go używać. Jeżeli w Waszym domu mówi się tylko po polsku, to w okolicy 2. roku życia dziecka będziemy mogli usłyszeć pierwsze, proste zdania po polsku. Jeżeli w Waszym domu używa się dwóch języków, to w tym samym okresie możemy usłyszeć pierwsze zdania w obu tych językach. Dziecko uczy się ich równocześnie, z początku w jednakowym stopniu, z czasem szybciej rozwija umiejętność komunikacji w tym języku, który słyszy częściej.
Dzieci dwujęzyczne — kiedy powinny zacząć mówić? >>
Jeżeli chcielibyście zacząć uczyć dziecko języka angielskiego, to zacznijcie od razu. Na początek wystarczy puszczanie bajek w tym języku. Zapisywanie na dodatkowe zajęcia w wieku 3 lub 4 lat może być dla dziecka obciążające, a co najważniejsze, nieefektywne. Wystarczy zaprzestać chodzenia na lekcje, by zdobyte umiejętności zostały zapomniane. Ma to sens jedynie wtedy, kiedy zapewnimy dziecku nieustanny kontakt z językiem. Robienie tego tylko na chwilę to marny trud.
Naukę języka obcego najlepiej potraktować intuicyjnie. Dbajcie o to, by dany język był obecny w życiu dziecka wszędzie tam, gdzie to możliwe. Przedszkole dwujęzyczne jest tutaj świetnym rozwiązaniem, najlepiej właśnie w formie immersji językowej, czyli wtedy, gdy jeden z wychowawców porozumiewa się z dziećmi wyłącznie po angielsku.
Jeżeli dziecko ma już jakieś podstawy języka i rozpoczyna naukę w szkole podstawowej, to dobry moment na zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia z tego języka. Jeżeli wcześniej nie miało kontaktu z językiem, lepiej jest poczekać trochę, aż opanuje podstawy. Pamiętajcie, by decyzję o tym podejmować wspólnie z dzieckiem – zajęcia, na które będzie chodzić z przymusu, nie przyniosą spektakularnych efektów.
Z kolei zapisywanie dziecka na jeszcze inny język obcy może trochę utrudnić maluchowi naukę. Poznawanie w tym samym czasie dwóch języków obcych od podstaw może wywoływać trudności. Choć w przyszłości pewnie zaprocentuje, w danym momencie może być zbyt obciążające. Poczekanie z tym jeszcze kilka lat nie spowoduje, że dziecko będzie na straconej pozycji 😉.