Święty Mikołaj na świecie — tradycje związane z wizytą wyczekiwanego gościa
W Polsce najważniejszy zwyczaj to wysyłanie listów z informacją o tym, czego dziecko sobie życzy i czy było grzeczne >> 😉. Jednak nawet u nas niektórzy lubią sięgać do zwyczajów wywodzących się z innych krajów. Co robią dzieci w innych częściach świata?
Święty Mikołaj w Stanach Zjednoczonych
W krajach anglosaskich powszechnie zostawia się dla Świętego poczęstunek – ciasteczka i szklankę mleka. Wiele dzieci dba również o renifery i zostawia świeże marchewki. Co ważne, do nich Mikołaj przychodzi w nocy z 24 na 25 grudnia. Popularne jest rozwieszanie skarpet, które mają być wypełnione prezentami, aczkolwiek ten zwyczaj ma jeszcze inne korzenie.
Kto przynosi prezenty w Polsce i na świecie? >>
Wieszanie skarpet dla Mikołaja – skąd się wzięło
Świąteczne skarpetki czekające na Mikołaja nie wzięły się znikąd. Istnieje bowiem legenda mówiąca o tym, jak Mikołaj (ten prawdziwy >>, zanim jeszcze został biskupem) postanowił uratować córki swojego chciwego i złego sąsiada. Ów człowiek wyśmiewał Mikołaja za jego pobożność, a w pewnym momencie popadł w ogromne długi i postanowił sprzedać córki, których nie był w stanie wydać za mąż ze względu na brak posagu. Mikołaj, który pochodził z bogatej rodziny, miał dobre serce i postanowił podrzucić w nocy sakiewki z pieniędzmi na posag, by uratować cnotę kobiet. Pieniądze wrzucał przez okno, wpadały one do butów, które stały poniżej. Oczywiście ojciec córek trzeciej nocy odkrył, kto postanowił mu pomóc, od tamtej pory stał się pokorny i pobożny.
I tak do dziś w niektórych krajach zostawia się dla Mikołaja buty, w innych skarpetki. Jest to nawiązanie do powyższej legendy.
Święty Mikołaj w Czechach i na Słowacji
U naszych sąsiadów podobnie jak u nas, dzieci czekają na podarunki 6 grudnia. Mikołajowi towarzyszy anioł i diabeł. Podarunki zostawia w butach, które powinny pięknie wyglądać i być ustawione przy drzwiach lub na parapecie.
Święty Mikołaj w Holandii
W Holandii również praktykuje się zwyczaj wystawiania butów dla Świętego Mikołaja. Tam jednak ląduje bardzo konkretny prezent – czekoladowa litera, od której zaczyna się imię dziecka. But wystawiany jest na parapecie.
Święty Mikołaj w Rosji
Za wschodnią granicą upominki przynosi ktoś inny – Dziadek Mróz. Pomaga mu Śnieżynka. Co ciekawe, tam prezenty rozdaje się 1 stycznia. Dziadek Mróz jest uosobieniem zimy, ma wygląd krzepkiego staruszka. Czasem towarzyszy mu również żona – Starucha Zima.
Święty Mikołaj we Włoszech
Podobnie jak w Rosji, we Włoszech mamy innego bohatera świąt, a w zasadzie bohaterkę. Tam prezenty przynosi Wiedźma Befana, która lata na miotle i odwiedza dzieci 6 stycznia. Jej także zostawia się coś na ząb, ale ona preferuje mandarynki i… kieliszek wina 😉.
Święty Mikołaj w Belgii
W Belgii listy do Mikołaja wysyła się w konkretny dzień – 4 grudnia. Święty powraca dwa dni później i przynosi upominki lub rózgi. A zostawia je oczywiście w przygotowanych wcześniej butach.
Święty Mikołaj w Skandynawii
Choć siedziba Mikołaja znajduje się w Finlandii, to nie odwiedza on swoich bliskich sąsiadów – Szwedów i Norwegów. Są to kraje protestanckie, które wiele wieków temu postanowiły zrezygnować z kultu świętych. Dlatego też u nich prezenty przynoszą świąteczne krasnale. W Szwecji to Jultomten, a w Norwegii Julnisse. Ich wygląd łudząco przypomina Mikołaja 😉. Są oczywiście znacznie mniejsze.