Zasiłek macierzyński – zmiany 2023. Już nie 80 procent
[AKTUALIZACJA]
Poniższe zmiany wchodzą w życie 26 kwietnia 2023 roku.
Wyższy zasiłek macierzyński – co zrobić, by otrzymać więcej pieniędzy? >>
Wraz z licznymi zmianami w Kodeksie Pracy, zmieni się wysokość zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego. Wiąże się to również z dodatkowym urlopem rodzicielskim przeznaczonym dla drugiego rodzica. Jak to będzie wyglądało?
Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Zmiany w 2023 >>
Zasiłek macierzyński 2023 – wysokość
Dotychczas można było wybrać jedną z dwóch opcji: zasiłek w wysokości 80% podstawy zasiłku przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego lub 100% podstawy za okres urlopu macierzyńskiego i 60% podstawy za okres urlopu rodzicielskiego. Gdy zaproponowane zmiany wejdą w życie, rodzice będą mogli skorzystać z takich opcji:
- 100% podstawy zasiłku* za okres urlopu macierzyńskiego, a następnie 70% podstawy zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego w przypadku obu rodziców (dla każdego rodzica podstawa zasiłku wyliczana jest indywidualnie).
- 81,5% podstawy zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego oraz 70% podstawy zasiłku za 9-tygodniowy, nieprzenoszalny dodatkowy urlop rodzicielski dla ojca. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest złożenie przez matkę odpowiedniego wniosku do 21 dni po porodzie.
*podstawa zasiłku wyliczana jest na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, kiedy dana osoba nie ma za sobą 12 miesięcy pracy, a na przykład tylko 6, ponieważ niedawno rozpoczęła pracę. Wtedy brane pod uwagę będą tylko przepracowane miesiące.
Na chwilę obecną wciąż wiele pytań pozostaje bez wyjaśnienia. Jak to będzie w sytuacji, gdy matka będzie chciała wykorzystać tylko 20 tygodni urlopu rodzicielskiego, a ojciec 21 tygodni? Czy wtedy będzie mógł liczyć na 9 tygodni z zasiłkiem w wysokości 70% i 12 tygodni z zasiłkiem w wysokości 81,5%, o ile matka złożyła wymagane dokumenty w odpowiednim momencie?
Odpowiedzi na te pytania poznamy, gdy zmiany wejdą w życie i doczekają się interpretacji ze strony ustawodawców. W razie wątpliwości można zasięgać porady na infolinii ZUS.