Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Praktyczne porady
Smoczek może być cudownym narzędziem, które szybko pomoże uspokoić dziecko. W końcu ssanie jest jednym z najbardziej naturalnych odruchów człowieka. W pewnym momencie przychodzi czas, gdy decydujemy się na odstawienie smoczka. Jak odzwyczaić dziecko od niego? Przedstawiamy Wam kilka praktycznych porad.
Według zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii możemy zacząć podawać smoczek po ustabilizowaniu się laktacji, czyli po pierwszych 3-4 tygodniach życia dziecka. Najlepiej w porze drzemki i przed snem. Jednak kiedy powinniśmy zabrać smoczek?
Dziecko: kiedy zabrać smoczek?
Kiedy zabrać dziecku smoczek? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie. Lekarz może zasugerować pozbycie się go w kilku sytuacjach.
- Dziecko ma od 6 do 12 miesięcy i jest podatne na infekcje ucha (używanie smoczka może prowadzić do gromadzenia się płynu w uchu środkowym);
- Dziecko często i energicznie używa smoczków i zaczyna wykazywać oznaki problemów z zębami i ustami;
- Wydaje się, że dziecko ma problemy z mową i językiem (smoczek może pogorszyć te problemy).
Podobną informację znajdziemy na amerykańskim portalu WebMD.com, który specjalizuje się w tematyce medycznej. Smoczkom został poświęcony obszerny artykuł.
Możesz odzwyczaić swoje dziecko od smoczka po sześciu miesiącach życia, kiedy spada ryzyko SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt) i zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji ucha.
Grow by WebMD.com
Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Przedstawiamy kilka praktycznych i uniwersalnych porad, które pomogą odzwyczaić dziecko od smoczka. Dostosowaliśmy je zarówno do tych mniejszych, jak i starszych pociech. Choć dla niektórych rodziców nie będzie to proste zdanie, to mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą je ułatwić. 🙂
Dziecko a smoczek: oddaj i zamień
Dzieci w różnym wieku są odzwyczajane od smoczka. Jeśli pociecha jest wystarczająco duża i jest w stanie zrozumieć tę koncepcję, to rozmowa o oddaniu smoczka i wymiany na jakąś zabawkę może się udać.
Dziecko a smoczek: nagłe odstawienie
W języku angielskim jest pewne powiedzenie, które używa się w przypadku takiej czynności. To go cold turkey on something oznacza po prostu raptownie lub błyskawicznie odstawienie czegoś. Jesteś rodzicem i masz moc zabrania smoczka. Jeśli uważasz, że najlepszym podejściem będzie po prostu powiedzieć nie, to jest to metoda dla Ciebie.
Chociaż większość rodziców woli odstawiać smoczki powoli, to stopniowe odzwyczajanie może być długotrwałe. Pierwsze dni i noce bez smoczka mogą być gorączkowe, ale prawdopodobnie potem przywiązanie do tego przedmiotu zniknie.
Dziecko a smoczek: stopniowe zabieranie
To wskazówka dla rodziców, którzy wolą zabranie smoczka przekształcić w wolny i delikatny proces. Na początek polecamy ograniczenie smoczka do określonych godzin (na przykład pora drzemki i snu), a następnie stopniowe zmniejszanie ilości czasu.
Dziecko a smoczek: bajka o wróżce
Kojarzycie wróżkę zębuszkę? Niektórym z nas zostawiała pieniądze pod poduszką za każdy ząb, który wypadł. 🙂
Być może warto wymyślić podobną postać, która pomoże już trochę starsze dziecko przekonać do zostawienia smoczka. Może ta magiczna istota pewnej nocy zamieni smoczek na małą zabawkę?
Pamiętaj, że smoczek często uspokaja malucha. Dlatego pluszak, do którego będzie mógł się przytulić, jest sensownym zamiennikiem.
Niezależnie od wybranej metody pamiętaj o celu i nie poddawaj się. W przeciwnym razie dziecko może nauczyć się, że sposobem na osiągnięcie swojego życzenia jest nacisk. Odstawienie smoczka może być trudne, ale konsekwencja w działaniu pozwoli Ci osiągnąć zamierzone cele. Pamiętaj, że Twoja rola polega na wyznaczaniu granic i nieodstępowaniu od nich.
Udało Wam się już odzwyczaić swoje dziecko od smoczka? 🙂