Zasady z przedszkola, które warto wprowadzić w domu
Czy Wy też czasem zastanawiacie się, jakim cudem Wasze ruchliwe dziecko potrafi w przedszkolu zjeść posiłek przy stole, bez chodzenia, zadawania miliona pytań i robienia 5 innych rzeczy? Podobno to całkiem powszechne rozterki wśród rodziców 😉. Nie jest tajemnicą, że dzieci w przedszkolu zachowują się inaczej niż w domu. Działa tutaj presja grupy, a w domu „przeszkadza” poczucie bezpieczeństwa, które pozwala dziecku robić najbardziej szalone rzeczy. Jeżeli Wasz maluch niedawno zaczął przygodę z przedszkolem, warto spróbować wprowadzić w domu niektóre z zasad panujących w takich placówkach.
Zakończenie roku w przedszkolu — dobre pomysły na prezent dla wychowawców i opiekunów >>
W czasie posiłku jemy i nie robimy nic innego
Nie chodzi tutaj o staromodną szkołę dyscypliny w imię… niczego. Jedzenie nie powinno nigdy być karą, nagrodą ani przymusem. Jednak gdy siadamy już przy stole, to ze względów ekonomicznych i zdrowotnych, dobrze jest poświęcić się tylko tej czynności. Jeżeli dziecko weźmie dwa kęsy posiłku, a następnie idzie poprawić coś przy swojej budowli z klocków LEGO, za 5 minut wraca, by wziąć kolejny kęs i znowu oddaje się zabawie, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że posiłek nie zostanie zjedzony nawet w połowie. Być może tata się nad nim zlituje i dokończy, a być może wystygnie i z czasem wyląduje w koszu. A za godzinę maluch powie, że jest głodny… Druga kwestia to zdrowie – niektóre dzieci nauczone są jedzenia w towarzystwie bajek. Niektórzy rodzice ratują się w ten sposób, gdy dziecko nie chce jeść. Niestety, takie spożywanie posiłku jest raczej machinalne i w dłuższej perspektywie może prowadzić do otyłości. Dziecko nie rejestruje faktu jedzenia i przyjmuje pokarm mimo pełnego brzucha. Dlatego warto w czasie posiłku skupić się wyłącznie na jedzeniu, tak jak ma to miejsce w przedszkolu.
Dziecko niejadek — jak sobie z tym radzić? >>
Za każdym razem po zabawie odkładamy zabawki na miejsce
Przedszkolne zabawki są dobrze zorganizowane – lalki osobno, klocki osobno, dinozaury osobno. Dzieci w przedszkolu mają dowolność w wyborze asortymentu do zabawy, ale gdy zechcą spróbować czegoś innego, muszą pierwszą rzecz po sobie posprzątać. Niestety zasada ta jest trudna do przestrzegania w domu, bowiem często w trakcie zabawy rodzic zajęty jest na przykład gotowaniem obiadu i nie zawsze da radę dziecku uprzejmie przypomnieć, żeby pochowało klocki, zanim wyjmie puzzle 😉. Jednak stosowanie się do tego tak często jak to możliwe, w połączeniu z treningiem z przedszkola, może wyrobić bardzo dobre nawyki u najmłodszych.
Dzieci ubierają się samodzielnie
Wy też byliście w szoku, gdy okazało się, że Waszemu dziecku w przedszkolu nikt nie wkłada butów? Już maluchy od pierwszych dni uczone są samodzielności. O czym rodzice często nawet nie wiedzą, bo codziennie rano w szatni przebierają im buty na kapcie i vice versa. Gdy jednak dzieci w ciągu dnia wychodzą na zewnątrz, muszą sobie same poradzić – i uwierzcie, radzą sobie naprawdę dobrze. Niestety, rodzice mają taką magiczną aurę bezradności, która powoduje, że w ich obecności dzieci są troszkę bardziej nieporadne i wymagają pomocy 😉. Zapytajcie wychowawczyń, w jakim stopniu dziecko opanowało umiejętność zakładania butów, kurtek i tym podobnych i starajcie się ten sam poziom utrzymać również wtedy, gdy Wy jesteście w pobliżu. Największym wrogiem tej zasady jest… pośpiech. Często decydujemy się na ubieranie dzieci, bo trzeba szybko wyjść z domu, przedszkola.
Codziennie 2 godziny na świeżym powietrzu
O ile warunki atmosferyczne są sprzyjające, dzieci spędzają minimum godzinę dziennie na zewnątrz, zazwyczaj nawet więcej. W domu jednak nie zawsze się tego trzymamy, ponieważ pochłaniają nas obowiązki albo dopada brak sił. Przebywanie na świeżym powietrzu jest dla dzieci niezwykle ważne i powinno być wręcz rutynowe. Kontakt z naturą dobrze wpływa na rozwój oraz odporność dziecka.
Ile godzin dziennie powinno się spędzać z dzieckiem na zewnątrz? >>
No i oczywiście pozostają zasady całkiem oczywiste, które chyba wszyscy staramy się jakoś egzekwować 😉:
- przed każdym posiłkiem myjemy ręce,
- nie wspinamy się po meblach,
- nie bijemy innych.