Zakaz używania smartfonów w szkołach? Dyrektorzy reagują, statystyki na niekorzyść dzieci
Długi okres nauki zdalnej nie odbił się bez echa. Choć w pierwszej chwili u uczniów można było zauważyć przesyt związany z używaniem elektroniki, to na dłuższą metę okazało się, że dzieci jeszcze bardziej przywiązały się do swoich telefonów. Dyrektorzy niektórych szkół powrócili do zakazu używania telefonów na przerwach, ponieważ zachowania dzieci były dla nich niepokojące.
Ile czasu młodzież spędza w sieci?
Jak czytamy na stronie Radia ZET, według badania EU Kids Online z 2018 roku, 15% dzieci w wieku 9-17 lat było online przez ponad 5 godzin dziennie. Natomiast według badania „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych w czasie epidemii koronawirusa” Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej i Fundacji Orange, po rozpoczęciu nauki zdalnej, czyli w połowie 2020 roku, już blisko 50% uczniów przyznawało, w ciągu tygodnia korzysta z internetu przez co najmniej 6 godzin dziennie. Niemal 65% także w weekendy spędzała tyle czasu przy komputerze, telefonie lub tablecie. Bardziej niepokojące są wyniki badania „Nastolatki 3.0” Państwowego Instytutu Badawczego — Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, według których przeciętny polski nastolatek spędza przed komputerem niemal 12 godzin na dobę!
Dyrektorzy zakazują telefonów w szkołach
Dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie Dorota Kuchta przyznaje, że po powrocie do szkół pozwoliła dzieciom na korzystanie z telefonów w czasie przerwy. Jednak jej obecne obserwacje skłoniły ją do zmiany zdania:
W czerwcu, we wrześniu, gdy dzieci wróciły do szkoły, były tak spragnione kontaktu ze sobą, że w zasadzie komórek nie wyjmowały. [teraz] Oglądają seriale, których nie powinny oglądać, np. ten słynny serial na Netflixie, albo grają i rozmawiają przez komunikatory. Za chwilę mamy radę pedagogiczną i będziemy zmieniać te zasady. Zupełnie się nie sprawdziły. Zaangażowanie w cyfrowe życie jest tak ogromne, że zaraz będziemy mieć dzieci z chorym kręgosłupem szyjnym.
Natomiast Paweł Maślej, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 5 w Krakowie, mówi:
Jak przechodziłem korytarzem, byłem przerażony. Wszyscy leżeli oparci o ściany i rozmawiali, ale nie na żywo, wysyłali do siebie wiadomości.
To spowodowało, że dyrektor zakazał używania telefonów w swojej szkole.
Uzależnienie od telefonu wśród dzieci
Coraz więcej młodych ludzi boryka się z problemem uzależnienia od telefonu. Psychoterapeutka z Łodzi, Gabriela Piasecka-Pełka przyznaje, że obecnie przychodzą do niej niemal wyłącznie nastolatkowie.
Mam pacjentów, którzy wciąż poświęcają kilkanaście godzin dziennie na telefon czy komputer
Gabriela Piasecka-Pełka pracuje z dziećmi powyżej 15. roku życia, ale od kolegów po fachu wie, że problem dotyczy także młodszych dzieci.