Od jakiego wieku dziecko może samo wracać ze szkoły?
Logistyka związana z zawożeniem i odbieraniem dzieci ze szkoły to często zmora rodziców. W trakcie nauczania początkowego dzieci mają tylko kilka godzin lekcyjnych dziennie i często skazane są na długotrwałe oczekiwanie w świetlicy. Czy dziecko uczące się w klasach 1-3 mogłoby samodzielnie wrócić do szkoły? Nierzadko przecież bywa tak, że dziecko mieszka tuż obok placówki.
Świetlica: czy każde dziecko może tam uczęszczać? Jakie są jej zasady? >>
Od jakiego wieku dziecko może samo wracać do domu?
Odpowiedź na powyższe pytanie uzależniona jest od dwóch aktów prawnych. Chodzi tutaj o Prawo o ruchu drogowym oraz… statut szkoły!
W Prawie o ruchu drogowym znajdziemy przepis, który jednoznacznie określa, że dopiero po ukończeniu 7. roku życia można się samodzielnie poruszać po chodniku (a także poboczu i innych rodzajach drogi). Osoby poniżej tego wieku muszą być pod opieką osoby powyżej 10. roku życia.
Wakacje a rodzice w pracy. Kiedy można zostawić dziecko w domu bez opieki? >>
Czy to oznacza, że nasze dziecko już w pierwszej klasie może samodzielnie wracać do domu, a jeżeli urodziny ma pod koniec roku, to wystarczy opieka starszego rodzeństwa? Niekoniecznie. Istotny jest tutaj również statut szkoły.
Czy dziecko w 2 klasie może samo wracać do szkoły?
Ze względów bezpieczeństwa szkoły często w swoich statutach określają, do jakiego wieku dziecko musi być odbierane przez upoważnionego opiekuna, a od kiedy może wracać samodzielnie. Niektóre placówki zezwalają na samodzielny powrót dziecka ze szkoły dopiero od 2 lub 3 klasy.
Jeżeli rodzicom bardzo zależy, by dziecko samodzielnie wracało ze szkoły, zanim osiągnie wymagany przez statut wiek, możliwe jest złożenie pisemnej zgody na samodzielny powrót.
Warto pamiętać, że granica wiekowa to jedno, a gotowość dziecka to drugie. Zanim pozwolimy maluchowi samodzielnie wracać do domu, trzeba się upewnić, że dziecko rozumie potencjalne niebezpieczeństwa i zna zasady ruchu drogowego. Dodatkowo konieczne jest przerobienie na sto sposobów pogadanek pod tytułem „nie wolno wsiadać do obcego samochodu” – nie wolno mówić, gdzie mieszkamy, czy będziemy sami w domu, kiedy wróci z pracy mama i tym podobne.