Płaska główka u niemowlaka. Czy jest się czym martwić?
Czy trzeba martwić się płaską główką niemowlaka? Jakie są tego przyczyny? Czy można temu zapobiec? Mamy dla Was odpowiedzi na najważniejsze pytania. 🙂
Niektórych rodziców może martwić fakt, że główka niemowlaka po narodzinach i w pierwszych dniach życia jest spłaszczona. Najczęściej jest to dobry znak, jednak jeśli nie zachodzą zmiany lub przybierają one niepożądany kierunek, to należy skonsultować się z lekarzem.
Płaska główka u niemowlaka
Płaska główka u niemowlaka nazywana jest również syndromem płaskiej główki niemowlęcej.
Jak wygląda spłaszczona główka u niemowlaka? Oznacza to, że główka malucha nie ma idealnego owalnego kształtu – ma asymetrycznie spłaszczone kości czaszki. Możemy wtedy zaobserwować owalny kształt, ale ze spłaszczeniem z boku lub z tyłu.
Trzeba pamiętać, że maluch rodzi się z elastyczną i miękką główką. Dzięki temu podczas porodu może bezpiecznie przejść przez kanał rodny matki. Nie powinien dziwić fakt, że tuż po narodzinach nie tylko główka dziecka nie jest całkowicie rozwinięta, ale także mózg.
Możemy wyróżnić trzy typy spłaszczenia główki:
- Plagiocefalia – oznacza on, że główka spłaszczona z jednej strony i przypomina równoległobok (najcześciej spotykane)
- Dolichocefalia – główka przypomina kształt jabłka. Jest spłaszczona z obu stron i wąska
- Brachycefalia – główka jest szeroka i spłaszczona z tyłu
Mózg w trakcie pierwszego roku malucha intensywnie rozwija się i rośnie. Czaszka nadal jest elastyczna, dzięki czemu ma możliwość wspólnego rozwoju z jednym z najważniejszych organów naszego organizmu. Jednak taka zależność powoduje, że główka malucha jest narażona na zmiany natury niefizjologicznej, więc trzeba o nią szczególnie dbać.
Płaska główka u niemowlaka: przyczyny
Rozróżniamy dwie główne kategorie, które oprócz fizjologicznej przyczyny związanej z rośnięciem czaszki, powodują płaską główkę u niemowlęcia.
Przyczyny związane z ciążą:
- Dziecko urodziło się przedwcześnie
- Ciąża bliźniacza (trojacza, etc.)
- Maluch przyjął nieprawidłową pozycję w brzuchu
- Blokada mięśniowa lub stawowa
Przyczyny poporodowe:
- Preferowanie przez rodzica układania dziecka tylko na jednej ze stron
- Nieukładanie dziecka na brzuszku
- Niewłaściwa pozycja malucha np. w foteliku samochodowym
Płaska główka u niemowlaka: jak można zapobiec?
Jak zapobiec płaskiej główce u niemowlaka?
- Nie bój się układać dziecka na brzuchu
- Często zmieniaj pozycje ciała malucha. Pamiętaj, że pozycja na plecach jest pozycją, którą zaleca się do spania dla noworodków
- Nie krępuj ruchów malca, który powinien mieć swobodę ruchu
- Dopóki dziecko nie będzie miało pełnej stabilizacji na linii szyja-główka, zrezygnuj z takich fotelików samochodowych czy bujaczków, które nie zapewnią, że jego główka nie będzie się przekręcać na różne strony.
Syndrom płaskiej główki niemowlęcej jest częstym zjawiskiem. Należy obserwować dziecko i dbać o to, żeby było ułożone w odpowiedniej pozycji. Ważne jest, żeby pilnować główki, która jest podatna na zniekształcenia. Pamiętajcie jednak, że jeśli pojawi się jakiś niepokojący objaw, to niezwłocznie należy skonsultować się ze specjalistą.