O której godzinie powinno się wyłączać ekrany, by nie zaburzać zasypiania?
Czy wiecie, że światło niebieskie emitowane przez ekrany może zaburzać zasypianie? Ma to związek z układem hormonalnym i produkcją melatoniny. Na czym to dokładnie polega?
Światło niebieskie a zasypianie
Hormony sterują naszym organizmem. Nie inaczej jest ze wspomnianą melatoniną — powoduje ona u nas senność, można wręcz rzec, że kołysze nas do snu. Melatonina jest niezbędna, by zapaść w sen. W ciągu dnia nasz organizm nie produkuje melatoniny. Dzieje się tak, dlatego że do naszych oczu dociera światło słoneczne odbierane przez specjalne białko – melanopsynę. Gdy znika światło słoneczne, organizm dostaje znak i zaczyna produkować melatoninę, a ta z kolei powoduje, że zaczynamy z utęsknieniem patrzyć w stronę łóżka. Kojarzycie te ciężkie, zimowe poranki, kiedy wstaje się dużo trudniej niż zwykle? To wina braku światła dziennego o poranku, a bez niego nasz organizm nie może się wybudzić. Światło dzienne daje impuls, który stawia nas na nogi, a jego brak powoduje senność. Jednak współcześnie cały ten proces jest mocno zaburzony poprzez obecność w naszym życiu ekranów.
Światło z ekranów
Wszelki rodzaj światła wpływa na nas niekorzystnie, zaburzając nasz naturalny rytm. Niebieskie światło, które emitują ekrany, najbardziej przypomina światło dzienne. Dlatego wpatrywanie się w telewizor bądź smartfona wywołuje w naszym organizmie złudzenie, że wciąż jest dzień i wstrzymuje produkcję melatoniny. Ważne jest, by wyłączyć wszelkie źródła światła niebieskiego, zanim położymy się do łóżka.
Kiedy wyłączać ekrany przed snem?
W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, by zawczasu wyłączyć ekrany. Nie należy bombardować maluchów światłem, które rozreguluje ich organizm i utrudni zasypianie. Wielu rodziców, którzy zmienili wieczorną rutynę >> i zdecydowali się na wcześniejsze wyłączanie ekranów, zauważa zmianę w łatwości usypiania przez dzieci.
Kiedy powinno się wyłączać ekrany? Zalecenia są bardzo zróżnicowane i wahają się do godziny aż do trzech przed pójściem spać. Minimum na godzinę przed położeniem dzieci spać zadbajcie o to, by wyłączyć telewizor, odłożyć telefony i tablety, a także ograniczyć ilość oświetlenia. To dobry czas na wspólne czytanie, wieczorną toaletę, ubieranie piżamy, rozmowy o minionym dniu. Za ten czas w organizmie powinna już się pojawić wystarczająca ilość melatoniny, by po położeniu się do łóżka poczuć senność.
Odpowiednia higiena snu jest bardzo ważna, bowiem to właśnie nieregularne luz późne pory chodzenia spać mogą być głównym winowajcą wielu problemów z zachowaniem, takich jak nadpobudliwość, wycofanie czy nieumiejętność dogadania się z rówieśnikami. Sprawdźcie, kiedy powinno się kłaść dzieci do łóżek >>, by zapewnić im odpowiedni rytm.