Roblox – co to za gra? Czy jest odpowiednia dla dzieci? Zagrożenia i korzyści
Roblox to popularna platforma online, która umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie gier oraz zabawę w grach stworzonych przez innych. Produkcja, skierowana do młodych graczy, oferuje szeroki wachlarz aktywności, od prostych mini-gier po rozbudowane światy. Czy jednak Roblox jest odpowiedni dla dzieci?
Czym jest Roblox?
Funkcja projektowania i udostępniania gier jest z pewnością ciekawa, ale korzystają z niej starsze dzieci i młodzież. Mimo że edytor jest prosty w obsłudze, a budowanie plansz rozwija umiejętności twórcze i myślenie logiczne, najmłodsi gracze wolą po prostu bawić się w wielkiej piaskownicy, jaką jest Roblox. Platforma jest dostępna zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych oraz konsolach, co sprawia, że cieszy się dużą popularnością wśród dzieci.
Roblox oferuje ogromną różnorodność – od gier platformowych, przez symulacje, aż po produkcje pozwalające odgrywać role (tzw. role-playing). Użytkownicy mogą wcielać się w wymyślone przez siebie postacie, budować własne światy, a nawet zarabiać, sprzedając wirtualne przedmioty. Jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą granie na tej niezwykle popularnej platformie?
Korzyści z gry w Roblox
- Rozwój kreatywności – Roblox promuje twórcze myślenie. Gracze mogą projektować własne światy, wymyślać mechaniki gry i eksperymentować z różnymi narzędziami programistycznymi.
- Umiejętności logiczne i techniczne – tworzenie gier na Robloxie wymaga myślenia logicznego i zrozumienia podstaw kodowania. Umożliwia to dzieciom naukę poprzez zabawę.
- Interakcje społeczne – Roblox umożliwia graczom współpracę, co sprzyja budowaniu relacji i rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Wiele dzieci poznało w wirtualnej rzeczywistości Robloxa przyjaciół, z którymi kontynuowało znajomość już w prawdziwym świecie.
- Podstawy przedsiębiorczości – Zaawansowani użytkownicy mogą zarabiać na swojej twórczości, co uczy przedsiębiorczości. Poprzez sprzedaż wirtualnych przedmiotów lub dostęp do gier premium, można zdobyć wirtualną walutę, która jest wymienialna na prawdziwe pieniądze.
Gry z Roblox przyjazne małym dzieciom:
- Adopt Me! – sympatyczna gra, w której dzieci opiekują się zwierzętami;
- Work at a Pizza Place – gra, gdzie dzieci przygotowują pizzę;
- Brookhaven – prosta gra o eksploracji miasteczka;
- Bee Swarm Simulator – dzieci hodują pszczoły i zbierają miód;
- Pet Simulator X – prosta gra o hodowaniu i kolekcjonowaniu zwierzątek;
- Bloxburg – gra w stylu The Sims, pozwalająca na budowanie domów i codzienne życie;
- Tower of Fun – platformówka z łatwiejszym poziomem trudności, odpowiednia dla młodszych graczy.
Zagrożenia związane z Robloxem
- Gry przeznaczone dla starszych odbiorców – niektóre produkcje z Robloxa zdecydowanie nie są skierowane do dzieci. Na platformie można znaleźć plansze inspirowane horrorami, pełne brutalności i kontrowersyjnych tematów. Co prawda istnieją filtry, które chronią najmłodszych przed nieodpowiednimi treściami, ale należy mieć ograniczone zaufanie do algorytmu proponującego gry naszym pociechom. Niektóre dyskusyjne mechanizmy rozgrywki mogą być zawoalowane i pod przykrywką dziecięcej formy, oferować coś nieodpowiedniego.
- Problematyczna komunikacja z innymi graczami – w Robloxie kluczowa jest interakcja z pozostałymi użytkownikami. Dzieci mogą grać ze znajomymi, ale podczas zabawy spotykają też obcych, a raczej ich wirtualne awatary. Kontakt z nieznajomymi zawsze wiąże się z ryzykiem. Nasze dzieci mogą być narażone na wulgaryzmy, nieodpowiednie zachowanie innych czy interakcję z osobami dorosłymi. Ważny w tym wypadku jest monitoring rodziców i nadzór nad tym, co ich dziecko robi w Robloxie.
- Mikrotransakcje – gra opiera się na wirtualnej walucie Roblox, którą można kupić za prawdziwe pieniądze. Oferty są bardzo atrakcyjne i jest niemal pewne, że dzieci wcześniej czy później będą chciały nieco „zainwestować”. Gra, podobnie, jak inne mobilne produkcje, wie w jaki sposób skusić najmłodszych do wydawania pieniędzy. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że Roblox jest darmowy tylko teoretycznie. Żeby poznać wszystkie możliwości platformy, trzeba niestety zapłacić.
- Uzależnienie od gry – Roblox jest grą bardzo mocno uzależniającą. Mnogość aktywności i możliwość odgrywania różnych ról pozwala maluchom oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć w wirtualnym świecie. Dzieci nawiązują znajomości online i potem chętnie spędzają czas z nowopoznanymi, grając w różne gry. Podczas zabawy zdobywają walutę, która pozwala im ulepszać awatary, czym mogą zaimponować pozostałym użytkownikom. Gracze bardzo chętnie wracają do kolorowego świata Robloxa i bez żadnej rodzicielskie kontroli grozi to niebezpiecznym uzależnieniem.
Na szczęście Roblox oferuje szeroki wachlarz narzędzi do kontroli rodzicielskiej. Rodzice mogą ograniczyć możliwość kontaktu z nieznajomymi, kontrolować dostęp do nieodpowiednich gier oraz monitorować czas spędzany na platformie. Warto zapoznać się z tymi opcjami i ustawić odpowiednie limity dla dzieci.
Minecraft – co to? Czy to odpowiednie dla dzieci?
Roblox oferuje pewne korzyści dla młodych graczy (rozwija kreatywność, uczy przedsiębiorczości i umiejętności współpracy), ale jest też dla nich zagrożeniem. Działa uzależniająco, naraża na obcowanie z niewłaściwymi treściami i może doprowadzić do kontaktu z nieodpowiednimi osobami. Podobnie jak inne produkcje mobilne jest źródłem krótkotrwałej przyjemności, do której dziecko musi jak najszybciej wrócić, żeby znowu poczuć się dobrze. Dzięki swojej atrakcyjności zastępuje inne formy spędzania czasu, przez co nasze pociechy myślą tylko o momencie, kiedy znowu będą mogły pochylić się nad komórką. Zdecydowanie polecamy inne formy gaimingu. Są gry na konsole i komputery osobiste, które oferują maluchom dużo więcej pożytecznej zabawy.
Astro Bot podbija serca dzieci i ich rodziców. Na czym polega fenomen gry?