Jaki kask na rower dla dziecka? Wyniki niezależnych testów
Jeżdżenie na rowerze urosło niemal do rangi kultu. Dzieci przyuczane są do jazdy od najmłodszych lat, co według nas jest świetnym sposobem na spędzanie czasu – świeże powietrze, ruch, wspólna aktywność, czego chcieć więcej? Problem pojawia się, gdy przychodzi do kupna roweru. Na wielu grupach parentingowych członkowie przekonują, że jest tylko jeden słuszny rower do nauki jazdy i kosztuje on 1500 złotych (używany!). No i kask, najlepiej również tej samej firmy, albo innej topowej, a wszystko inne nadaje się co najwyżej do zabawy w ogródku. Czy faktycznie tak jest? Z pomocą przychodzą nam testy wykonane przez ÖAMTC — Austriacki Klub Samochodowy, Motocyklowy i Turystyczny. Wyniki mogą Was zaskoczyć!
Rower dla dziecka — jaki wybrać, na co zwrócić uwagę? >>
Kask dla dziecka na rower — jaki wybrać?
Niestety czasem jedynym kryterium wyboru bywa… wzór na kasku. Dlatego, zanim przyjrzymy się wynikom testów, przypomnimy podstawowe kwestie.
- Kask powinien być dopasowany do obwodu głowy dziecka i mieć regulację. Powinien być bez problemu wkładany na bawełnianą czapkę i dobrze trzymać się również bez niej.
- Nie należy kupować tak zwanych kasków „no-name” z dużych marketów. Choć zazwyczaj są one ozdobione ulubionymi bohaterami dzieci (Elsa, Spider-Man i tym podobne), to ciężko znaleźć tam podstawowe informacje od producenta, a co dopiero znaleźć ich wyniki w niezależnych testach.
- Nie zawsze droższy znaczy lepszy. Co zresztą zobaczycie w wynikach testów.
- Istnieją różne modele kasków: z daszkiem, bez daszku i tak dalej. Ich projekt zależny jest od sposobu jazdy. Do miejskiej jazdy dobrze nada się kask bez daszku, w lesie daszek pozwoli uchronić się przed gałęziami i nie tylko.
Jazda na rowerze z dzieckiem — przepisy prawa >>
Kask dla dziecka na rower — niezależne testy
Niedawno przeprowadzony przez ÖAMTC test zaskakuje. W czołówce znajduje się kask za niecałe 60 złotych, a model od wiodącej firmy za 400 złotych ledwo zmieścił się w przedziale oceny „zadowalający”. Pełne zestawienie możecie znaleźć na tej stronie >>. Treść jest w języku niemieckim, najpopularniejsze przeglądarki internetowe mają opcję automatycznego tłumaczenia na język polski (np. Google Chrome). Jak należy czytać tabelę?
W wymienionych kategoriach zasada jest taka, że im niższy wynik, tym lepiej. Natomiast końcowa rekomendacja (gwiazdki) powinna być jak najwyższa. Poszczególnym wartościom przypisano oceny od bardzo dobrej do niewystarczającej.
Poniżej możecie zobaczyć cały ranking, od najlepszego u góry, do najgorszego na dole. Ciekawostką jest, że kask z Lidla firmy Crivit wypada w testach niemal tak samo, jak kask wiodącej firmy Alpina. Różnica cenowa między nimi to blisko 100 złotych. W tabeli na stronie ÖAMTC można kliknąć wybrany model i przeczytać szczegółowy opis testu.
Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z rankingiem. Kask jest podstawą bezpiecznej jazdy — zakładajcie go zawsze, nawet gdy dziecko jeździ tylko dookoła domu lub bloku.