Imię dla dziecka niezgodne z prawem? Sąd je zmienił
Co jakiś czas docierają do nas historie rodziców, którzy postanowili nazwać swoje dziecko w zaskakujący sposób. Takim przykładem może być Indonezyjczyk, który nazwał swojego syna „Biuro Informacji Statystycznej”, czyli Dinas Komunikasi Informatika Statistik, czy brytyjska para, pragnąca nazwać swoje bliźnięta Fish and Chips (kultowe brytyjskie danie). Tym razem historia dotyczy rodziców z Hiszpanii.
Najrzadsze imiona 2022 roku – wśród nich Ania, Wiktoriia, Tymek, Wladyslaw >>
Rodzice wybrali imię niezgodne z prawem
W Hiszpanii prawo w jasny sposób określa, jakie imiona można nadawać dzieciom. Problemu może tutaj przysparzać fakt, że w różnych częściach kraju funkcjonują różne dialekty, a nawet różne języki, jak na przykład baskijski.
Jak podaje brytyjski portal Mirror, para z Hiszpanii postanowiła nazwać swoją córkę imieniem Hazia. Sąd jednak uznał to imię za niezgodne z prawem, ponieważ jest sprzeczne z godnością osoby je noszącej. Dlaczego? Hazia w języku baskijskim oznacza… nasienie.
Rodzice byli obruszeni i odwoływali się od decyzji. Argumentowali to w ten sposób, że słowo to oznacza również nasiono i stąd ich wybór. Sąd jednak podtrzymał decyzję i zmienił imię dziewczynki na Zia.
Imiona niezgodne z prawem
Co ciekawe, ponad 90 osób w Hiszpanii nosi imię Hazia. Prawdopodobnie to właśnie z powodu różnych dialektów funkcjonujących w kraju – w niektórych miejsca ludzie nie kojarzą tego słowa z nasieniem. Może to jednak być problematyczne, gdy osoba o takim imieniu odwiedzi tereny zamieszkiwane przez Basków.
Imiona dla dzieci – te są najpopularniejsze w 2022 roku >>
W Polsce stosunkowo niedawno zmieniło się prawo w kwestii nadawania imion. Przed reformą w 2015 roku imię musiało jednoznacznie wskazywać na płeć, nie mogło być obco brzmiące. Dziewczynki zazwyczaj musiały mieć imię kończące się na „a”. Już wcześniej można było obserwować coraz łagodniejsze podejście do tej kwestii. Obecnie można nadawać imiona neutralne płciowe lub zaczerpnięte z innych języków. Najważniejsza zasada mówi o tym, że imię nie może być krzywdzące – wulgarne czy ośmieszające.