Grafomotoryka – co to jest?
Rozwój grafomotoryki trwa kilka lat i jest kluczowy podczas procesu dorastania dzieci. Bez wykształcenia odpowiednich umiejętności najmłodsi mogą mieć problemy ze sprawnością ruchową, odtwarzaniem rzeczy z pamięci, a nawet wykazywać się małą kreatywnością. Jak pomóc dziecku w rozwoju grafomotoryki?
Grafomotoryka – co to jest?
Grafomotoryka określa umiejętność rysowania i pisania. Choć wydaje się, że do ich poprawnego rozwoju potrzebne są tylko ręce i kredki, to proces ten jest bardziej skomplikowany. Do wykształcenia grafomotoryki w dobrym stopniu potrzebne są zdolności manualne, koordynacja ruchowa, umiejętność naśladowania ruchów oraz dobra percepcja wzrokowa.
Ten proces rozpoczyna się zazwyczaj koło 2. roku życia i trwa kilka lat. W bardzo dużym stopniu dzieci wykształcają umiejętności grafomotoryczne w przedszkolu i pierwszych latach szkoły podstawowej.
Grafomotoryka – jak wspomóc dziecko?
Rodzice mogą mieć duży wpływ na rozwój grafomotoryki u dziecka. Ćwiczenia należy dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Jeśli chcemy pracować z dwu lub trzy latkiem, to trzeba pamiętać, że taki maluch będzie rysował nieregularne linie i kropki. Starsze dzieci będą już świadomie używać kolorów i wypełniać kształty.
Pamiętaj, żeby obserwować dziecko, które wykonuje zadania nad kartką. W ten sposób można szybko ocenić jego stan wzroku, czy poprawić pozycję przy stole.
Jakie są przykładowe ćwiczenia na grafomotorykę?
- dokończ rysowanie liter oraz szlaczków
- prowadzenie linii od cyfry do cyfry, żeby wyszedł rysunek
- zadania z labiryntem – wodzenie palcem lub kredką do celu
- rysowanie różnych wzorów, np. udekoruj autko lub wazon
- dorysuj brakujące elementy do ilustracji zgodnie z obrazkiem obok
- zadania typu „znajdź różnice”
- obrysuj dłoń bez odrywania ręki od kartki
- lepienie z plasteliny i masy solnej
- ćwiczenia ruchowe takie jak taniec, bieganie, jeżdżenie na rowerze
- nauka samodzielnego wiązania butów
- obrysuj dłoń bez odrywania ręki od kartki
Ćwiczycie z dziećmi rysowanie i pisanie? 🙂