Dlaczego dzieci kradną? Wiemy co wtedy zrobić
Dlaczego dzieci kradną i czy rodzic powinien być zaniepokojony? Wiemy co zrobić w takiej sytuacji.
Gdy dziecko dopuści się kradzieży rodzice odczuwają wiele emocji. Zastanawiają się czy jest to ich porażka wychowawcza lub rozważają na jakim etapie popełnili błąd. Jednak powinni pamiętać, że wiele zależy od wieku dziecka i okoliczności.
Dlaczego dzieci kradną?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jednak za każdym razem warto przeanalizować spokojnie sytuację, żeby wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Najczęściej dzieci przywłaszczają sobie rzeczy innych, bo bardzo ich pragną, a nie wiedzą w jaki inny sposób je zdobyć. Starsze dzieci i nastolatkowie mogą zdawać sobie sprawę, że nigdy nie będą mieć takiego przedmiotu, na przykład ze względów finansowych, a pokusa jest zbyt duża.
Małe dzieci mogą nie rozumieć tego, że rzeczy są czyjąś własnością. Maluch wyciąga rączkę po coś, co mu się podoba i nie ma w nim złej intencji. Nie rozumie jeszcze, że takie zachowanie jest niewłaściwie. Jednak już wtedy warto wpajać dzieciom zasady i wartości. Rodzic powinien spokojnie spróbować wytłumaczyć, że maluch nie może tego zabrać.
Pojęcie własności dziecko zaczyna rozumieć w wieku przedszkolnym. To jest kluczowy moment, gdy rodzice powinni rozpocząć pogłębianie rozmów na temat przynależności i zabieraniu innym dzieciom zabawek. Z pewnością pomoże to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.
Inaczej należy traktować przywłaszczenie zabawki przez przedszkolaka, a inaczej kradzież nastolatka. Starsze dzieci rozumieją o wiele więcej i często są o wiele bardziej świadome swojego czynu. Dlatego tak ważne jest, żeby przeanalizować okoliczności sytuacji, a rozmowę i ewentualną karę dostosować odpowiednio do wieku dziecka.