Co potrafi 2-miesięczne dziecko? Kalendarz rozwoju
Gdy minie pierwszy miesiąc życia dziecka, a wraz z nim okres noworodkowy, zaczynamy mieć do czynienia z niemowlakiem. Już na początku drugiego miesiąca możemy zauważyć minimalny spadek ilości snu i zwiększony czas czuwania. Dziecko będzie coraz lepiej skupiać wzrok i rozpoznawać bliskich. Co jeszcze potrafi 2-miesięczne dziecko?
Co potrafi 1-miesięczne dziecko? Kalendarz rozwoju >>
Co powinno robić 2-miesięczne dziecko
W drugim miesiącu życia niewiele się zmienia, ale są to zmiany zauważalne. Pojawiają się także pewne nowe rzeczy. Czego można oczekiwać od 2-miesięcznego dziecka?
- Gruchanie i głużenie. W tym wieku dziecko powinno zacząć wydawać już pierwsze dźwięki (inne niż płacz). To jeszcze nie gaworzenie, a raczej gardłowe dźwięki i pojedyncze samogłoski.
- Chwytanie przedmiotów. Maluch powinien być w stanie utrzymać w rączce jakiś przedmiot, grzechotkę czy gryzak.
- Odruch szermierza. Możemy zaobserwować ciekawą pozycję – dziecko leży na plecach, odwraca główkę w jedną stronę i prostuje rękę (tę, w której stronę zwraca głowę), a drugą rączkę ma zgiętą.
- Ruchy kończyn. 2-miesięczne dziecko już nie jest tak skurczone w sobie jak niemowlak, możemy obserwować energiczne ruchy rękami i nogami.
- Unoszenie głowy. Maleństwo ułożone na brzuchu powinno być w stanie unieść głowę do 45 stopni i utrzymać ją przez dłuższy czas.
- Wodzenie wzrokiem. Jeżeli przesuniemy przed twarzą dziecka coś wyrazistego, dziecko powinno wodzić za tym obrazem w poziomie.
- Obracanie głowy. Podczas leżenia na plecach, dziecko obraca głowę na obie strony. Z reguły przyjmuje pozycję asymetryczną.
- Uśmiech. Pod koniec drugiego miesiąca możemy powoli zacząć obserwować świadome uśmiechy. Spokojnie, często trzeba z tym czekać do 3. miesiąca życia 😉.
Warto pamiętać, że uśmiechy u młodszych dzieci to często objaw… pracy jelit. Wydaje się nam, że maleństwo się uśmiecha, a w rzeczywistości to reakcja na procesy fizjologiczne.
Co to są kamienie milowe w rozwoju dziecka? >>
Co może niepokoić u 2-miesięcznego dziecka?
Jeżeli dziecko nie wykonuje którejś czynności wymienionej powyżej, może to wzbudzić niepokój u rodziców. W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą i bacznie obserwować maleństwo. I pamiętajcie — niemowlaki mogą płakać nawet kilka godzin dziennie i niestety jest to norma 😉.