Alienacja rodzicielska – czy wiesz, że to przemoc? Na czym polega i jakie są przejawy?
Zjawisko alienacji rodzicielskiej jest coraz częstsze, jest ono bowiem silnie związane z rozwodami i rozstaniami. Dane dotyczące ilości rozwodów oraz ilości dzieci wychowywanych przez jednego rodzica są szokujące – co 3. małżeństwo się rozpada, co 4. dziecko żyje w niepełnej rodzinie.
Alienacja rodzicielska – co to?
Pod pojęciem tym kryje się wiele zachowań, które w ogólnym rozumieniu mają na celu popsucie relacji dziecka z drugim rodzicem. Zaliczamy do tego:
- utrudnianie kontaktów z drugim rodzicem,
- nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi, budowanie negatywnego obrazu rodzica,
- wymuszanie deklaracji uczuć wobec siebie, przedstawiając to jako wybór: ja lub on/ona,
- przekupywanie dziecka w zamian za działania wymierzone przeciwko drugiemu rodzicowi,
- szantaż emocjonalny związany z drugim rodzicem, np. ,,Jeśli pojedziesz do mamusi/tatusia będzie mi bardzo smutno”.
Jest to nic innego jak rodzaj przemocy psychicznej stosowanej wobec… dziecka! Chociaż rozgoryczonemu rodzicowi może się wydawać, że w ten sposób uderza w drugiego rodzica, w rzeczywistości jest to działanie głównie na szkodę dziecka.
Warty uwagi jest fakt, że alienacja rodzicielska nie jest zjawiskiem WYŁĄCZNIE związanym z rozwodami. Do takich działań, chociaż w bardziej delikatnej formie, mogą także dopuszczać rodzice pozostający w związku. Wystarczy chwilowy kryzys i kłótnia, podczas której ktoś powie parę zdań, których później żałuje. Niektórzy nieświadomie i niezamierzenie wymuszają na dzieciach deklarację miłości ,,Kogo kochasz bardziej?”, przekupują prezentami ,,Kupiłem/am ci nowe kredki, jestem najlepszym rodzicem” lub budują negatywny obraz drugiego rodzica ,,Tata/mama się teraz z tobą nie pobawi, bo jest zajęty/ta czymś innym, ja się z tobą pobawię”. Chociaż zdania te wypowiedziane w żartobliwy sposób wydają się niewinne, powtarzane wielokrotnie niosą ze sobą potężny bagaż konsekwencji dla dziecka.
Alienacja rodzicielska – skutki
Zjawisko to doczekało się swojej własnej choroby. Istnieje bowiem PAS (ang. parental alienation syndrome) – zespół alienacji rodzicielskiej. Dziecko poddawane temu rodzajowi przemocy może się mierzyć w życiu z różnorakimi problemami. Na portalu mjakmama24.pl możemy przeczytać:
Osoby wychowane w takiej relacji często mają zaburzoną samoocenę i wykazują zachowania autodestrukcyjne. Częściej niż inne dzieci wpadają w gniew, wykazują zachowania agresywne, mają skłonności do depresji, zdarzają się również próby samobójcze. W nastoletnim i dorosłym życiu targają nimi problemy emocjonalne, mają zaburzenia seksualne, występują u nich trudności w nawiązaniu relacji. Skutki alienacji rodzicielskiej są więc długotrwałe, a osoby, które jej doświadczyły nierzadko korzystają z pomocy psychologa.
Alienacja rodzicielska... przemoc wobec dziecka! #prawadziecka #prawaojca
— Kamil Kusier (@KamilKusier) April 26, 2020
Czas, aby polskie sądy zaczęły uznawać zjawisko alienacji!
Dzień przypadł wczoraj, ale przeszedł bez echa!
Panowie @ZiobroPL, @PatrykJaki, @sjkaleta i całe @MRPiPS_GOV_PL, @MS_GOV_PL do pracy! pic.twitter.com/d8qrC8IWDM