Od kiedy dziecko może samo podróżować pociągiem?
Podróżowanie pociągiem to bardzo dobry sposób przemieszczania się – gwarantuje niską emisję CO2, jest bezpieczny i daje dużo swobody. W czasie jazdy pociągiem możemy rozprostować kości, skorzystać z toalety bez zatrzymywania się, a nawet popracować. Podróżując z dziećmi możemy z nimi grać w gry planszowe >> lub czytać razem ulubione książki i komiksy >>. A co w sytuacji, kiedy chcielibyśmy wysłać dziecko pociągiem w odwiedziny do dziadków lub cioci na drugim końcu Polski? Jakoś w końcu trzeba dzieciom zapewnić opiekę w wakacje albo dni wolne od szkoły 😉. Od jakiego wieku dziecko może samo jechać pociągiem?
Czym zająć dziecko w pociągu? Gry słowne, książki i inne >>
Od jakiego wieku dziecko może samo podróżować pociągiem?
Niestety, ale nie znajdziemy tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Polskie Koleje Państwowe (PKP) nie regulują tego wewnętrznymi przepisami, a akty prawne mówią o podróżowaniu publicznym środkiem transportu, co jest dość szerokim pojęciem. Samodzielne podróżowanie publicznym środkiem transportu jest możliwe od 13. roku życia. To jednak niejedyny przepis, który należy wziąć pod uwagę. Kodeks Karny zawiera przepis mówiący, że porzucenie małoletniego do 15. roku życia podlega karze. Czy wysłanie dziecka samodzielnie na drugi koniec kraju można uznać za porzucenie? Zapewne można się tutaj sprzeczać.
Ponadto, jeżeli nasze dziecko w wieku między 13. a 18. rokiem życia naruszy przepisy Kodeksu Cywilnego, to my poniesiemy tego konsekwencje.
Jedno jest pewne – bezwzględnie nie należy pozostawiać dzieci poniżej 7. roku życia bez opieki, a samodzielna podróż pociągiem zalicza się do takiej okoliczności.
Wakacje a rodzice w pracy. Kiedy można zostawić dziecko w domu bez opieki? >>
W jakim wieku dziecko może samo jechać pociągiem?
Ostateczna decyzja powinna tutaj należeć do rodziców, którzy mają za zadanie ocenić gotowość dziecka. Ważna jest również jego świadoma zgoda i brak lęku przed samodzielną podróżą. Nawet 15-latek może czuć obawę przez takim wyzwaniem, jeżeli nigdy wcześniej nie korzystał z pociągu. Przed pierwszą samodzielną podróżą warto wcześniej przebyć wspólnie krótkie trasy, wytłumaczyć dziecku zasady bezpieczeństwa oraz strukturę dworców kolejowych. Ktoś, kto wcześniej nie podróżował pociągiem, może być nieco zagubiony w kwestiach peronów, torów, biletów i tym podobnych.
No i na koniec, dziecko powinno być wyposażone co najmniej w smartfona, nie zaszkodzi również smartwatch z GPS-em. Jeżeli szykuje się dłuższa podróż, sprawdźcie ostatnie stacje przed celem podróży i kontrolujcie, w którym miejscu znajduje się obecnie pociąg. Wystarczy telefon lub SMS z pytaniem, jaka jest najbliższa stacja, a potem poinformowanie dziecka, ile jeszcze do końca podróży.