Przekłuwanie uszu dziecka — w jakim wieku najbezpieczniej?
Kiedy przekłuć uszy dziecku? Najlepiej jest zrobić to wtedy, kiedy samo wyrazi na to chęć i będzie umieć zająć się pielęgnacją rany. Wielu ludzi szuka odpowiedzi na to pytanie, oczekując okresu gdzieś na przestrzeni pierwszego roku życia dziecka, jednak tak wczesne przekłuwanie uszu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.
Przebijanie uszu dziecka
W tej kwestii dobrze jest przyjąć założenie, że na przekłucie uszu nigdy nie jest za późno. Może natomiast być za wcześnie! Wciąż popularne są opinie, że małe dziecko szybko zapomni o bólu, nie będzie musiało tego robić jako świadoma osoba, że maluchy nie czują tak bólu (to nieprawda!) no i najmniej istotne, ale często powtarzane – że bez kolczyków dziewczynka wygląda jak chłopiec, że każda chce je mieć.
Niektórzy traktują kwestię noszenia kolczyków jako tradycję lub wręcz obowiązek i coś, co każda dziewczynka prędzej czy później będzie musiała robić. I choć obecnie wciąż wiele kobiet ozdabia swoje uszy, to wiele z nich także z czasem rezygnuje z kolczyków, a niektóre nigdy się na to nie decydują. Jeżeli w pewnym wieku dziewczynka zapragnie je mieć, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet tego samego dnia udać się do salonu piercingu i przekłuć uszy.
Nie ma natomiast sensu fundować dziecku bólu i ewentualnych komplikacji w imię czegoś, co za kilka lat może jej się nie podobać.
Przekłuwanie uszu u niemowlaków
Kierując się wspomnianymi wcześniej argumentami, niektórzy rodzice postanawiają przekłuć uszy niemowlakowi. I najczęściej używa się do tego specjalnego pistoletu, ponieważ unieruchomienie maleństwa celem wykonania profesjonalnego zabiegu u piercera może być niemożliwe, a prawdopodobnie większość osób zajmujących się tym zawodowo po prostu odmówi.
Jak działa pistolet do przekłuwania uszu? Zamontowany kolczyk zostaje z ogromną siłą przeciśnięty przez płatek ucha. Towarzyszy temu krótki, ale bardzo silny ból i huk. Już samo to może u dziecka wywołać traumę w przyszłości! Nawet niemowlę może zachować fragmenty tego wspomnienia i reagować nerwowo na podobny dźwięk. A silne przeciskanie kolczyka, który wcale nie jest szczególnie ostry, wiąże się z koniecznością zmiażdżenia tkanki – gdyby ranę po przekłuciu pistoletem obejrzeć pod mikroskopem, byłaby ona naprawdę brzydka i nieciekawa. Tak przekłute ucho narażone jest na infekcje i wymaga regularnej dezynfekcji oraz zachowania higieny. Już samo to może być trudne w przypadku niemowlaka, a dodajmy do tego możliwość dostania się do rany resztek mleka lub wydzieliny z ulewania. Dziecko może sobie niechcący wyrwać kolczyk i połknąć go, podczas przebierania maleństwa można naruszyć ranę. Pełne zagojenie miejsca wkłucia wymaga kilku tygodni. Zdarzają się przypadki zakażenia, a dziurki wykonane pistoletem potrafią ropieć nawet kilka lat później!
Przekłuwanie uszu dziewczynki
Argumenty zwolenników przekłuwania uszu u niemowląt i małych dzieci są łatwe do podważenia. Nie do podważenia jest natomiast kwestia wolnej woli dziecka i bezpieczeństwa. Dlatego najlepiej zdecydować się na przekłuwanie uszu, gdy dziecko samo wyrazi taką wolę oraz gdy potrafi samodzielnie zadbać o higienę rany.
Jeżeli chcecie wykonać taki zabieg, koniecznie wybierzcie profesjonalny salon piercingu. Tam nakłucie zostanie wykonane ostrą, jednorazową igłą, która zamiast miażdżyć tkankę, przetnie ją równo i schludnie. Tak wykonane nacięcie nie powinno przysparzać problemów, a sprzęt używany w salonach zazwyczaj jest sterylny. Biżuteria, jaką założy piercer lub piercerka wykonana będzie z metalu szlachetnego, bezpiecznego dla rany. Wykonywanie dziurek w uchu w starszym wieku zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii.