Ile dzieci nie chodzi na religię w szkołach? Nowe dane
Coraz więcej dzieci nie chodzi na religię w szkołach. Największy odsetek rezygnacji widać w szkołach średnich, ale nawet już najmłodsi są wypisywani.
Dlaczego rodzice nie chcą religii w szkołach?
Jak wskazują internauci, zajęcia z religii często stają się narzędziem do kształtowania przekonań politycznych. Osoby prowadzące te zajęcia wykraczają poza kwestie związane wyłącznie z wiarą i skupiają się na takich aspektach jak regulacje prawne związane z aborcją czy działania obecnego rządu. Według sondażu 65% Polaków źle ocenia rolę Kościoła w życiu publicznym (źródło: onet.pl). Znane są również przypadki, kiedy księża bądź katecheci/katechetki przekraczali granice swoich kompetencji.
Ile dzieci nie chodzi na religię w szkołach?
Według różnych danych, wśród uczniów szkół średnich w dużych miastach, od 30 do 70% z nich nie chodzi na religię. Najwięcej osób zrezygnowało z zajęć religii w województwie łódzkim – 70%, w Warszawie oraz w Gdańsku około 65%. W mniejszych miejscowościach wyniki te są inne, tam bowiem na religię nie chodzi zaledwie 10% uczniów. W szkołach podstawowych frekwencja jest dużo większa, jednak i tutaj widać trend spadkowy w stosunku do minionych lat. W dużych miastach około 10 – 30% uczniów szkół podstawowych nie uczęszcza na lekcje religii. Największe zainteresowanie religią w szkołach widać w województwach wschodnich – tam na zajęcia nie uczęszcza tylko 30% uczniów szkół średnich.
Ciekawostką jest, że uczestnictwo w zajęciach z religii w wielu szkołach ustalane jest niezgodnie z prawem. Przepisy wskazują, że rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko uczęszczało na religię, powinni złożyć stosowne oświadczenie. W praktyce odbywa się to zupełnie na odwrót i konieczne jest składanie oświadczenia, kiedy chce się z tych zajęć zrezygnować. Głośna była niedawno historia z krakowskiego XLIV Liceum Ogólnokształcącego. Dyrektor tej szkoły zażądał, by oświadczenie o rezygnacji z religii składać do niego osobiście w formie pisemnej, a na spotkaniu z rodzicami pytał ich o przyczyny takiej decyzji oraz informował, że dzieci i tak są zobowiązane do uczestnictwa w uroczystościach kościelnych szkoły. Rodzice byli oburzeni tą sytuacją i opisywali spotkanie z dyrektorem jako nieprzyjemne.
Zmiany w nauczaniu religii – czego oczekują rodzice?
Rodzice wskazują na szereg problemów związanych z religią w szkołach. Zadania domowe, kartkówki i sprawdziany to tylko kilka z nich. Według nich innym problemem jest nauczanie w założeniu, że całe życie rodziny skupione jest na kwestiach związanych z wiarą. Ponadto wielu rodziców chciałoby, by zajęcia z religii miały zupełnie inną formę i przypominały raczej religioznawstwo. Na takich zajęciach dzieci mogłyby poznać inne wyznania i zwyczaje z nimi związane. Współczesny system oświaty jednak nie przewiduje takiej możliwości. Możliwe są jedynie zajęcia organizowane w ramach danego wyznania, jeżeli chęć uczestnictwa zgłosi co najmniej 7 dzieci.