Ile wody powinny pić dzieci? Zalecenia
Próby napojenia dzieci bywają prawdziwą zmorą. Maluchy jakoś nie są wielkimi fanami tego drogocennego płynu, który jest nam absolutnie niezbędny do życia i nie chcą przyjąć do świadomości, że bez tego nie przeżyją. Dlatego rodzice często biegają za dzieckiem z butelką, kupują liczne bidony i starają się wyrobić dobry nawyk od najmłodszych lat. Zastanawiają się przy tym, czy udało się już wypić dzienną zalecaną ilość. No właśnie, a ile wody powinny pić dzieci?
Jak oduczyć dziecko picia słodkich napojów? >>
Ile wody powinno pić dziecko?
Dopóki dziecko jest karmione wyłącznie piersią, nie ma potrzeby dodatkowego dopajania go wodą. Ogólne zalecenia mówią o konieczności podawania od 100 do 190 mililitrów wody na kilogram masy ciała. W przypadku 5-kilogramowego dziecka będzie to odpowiednio wartość pomiędzy 500 a 950 mililitrów wody – cała ta objętość powinna być bez problemu pokryta za pomocą mleka z piersi lub mleka modyfikowanego.
Dzieci od 6. do 12. miesiąca życia potrzebują około 800 mililitrów wody dziennie. Dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia powinny pić około 1250 mililitrów wody dziennie. Dzieci między 4. a 6. rokiem życia powinny pić około 1700 mililitrów dziennie, a w wieku między 7 a 9 lat już 1900 mililitrów, czyli prawie tyle samo, co dorosły człowiek.
Tak naprawdę nasz organizm sam nas informuje o zapotrzebowaniu na wodę i domaga się jej, gdy to konieczne. Wśród rodziców krąży wiele żartów na temat tego, jak podczas usypiania dzieci zamieniają się w wiecznie spragnione istoty. To nie jest ich złośliwość, a sygnał od organizmu, żeby „wyrobić” dzienną normę 😉.
Zaledwie kilkuprocentowe odwodnienie już wiąże się z ryzykiem dla organizmu.
Picie wody u dzieci
No dobrze, ale nie możemy polegać wyłącznie na sygnałach dawanych przez organizm, zwłaszcza że małe dzieci często nie umieją ich poprawnie zidentyfikować i zamiast poprosić o wodę, zrobią się marudne. Ponadto, jeżeli dziecko uzupełni brakujące ilości płynów wieczorem, to wpłynie na dobową produkcję moczu i poskutkuje koniecznością nocnego sikania. Dopóki maluch nosi pieluszkę, nie robi to problemu, ale przy nauce odpieluchowania w nocy może bardzo utrudniać.
Do kiedy dziecko może sikać w nocy? >>
Dlatego zdecydowanie lepiej jest często próbować w ciągu dnia namawiać dziecko do picia. Pilnujcie, by dziecko sięgało po wodę regularnie, lepiej małymi łyczkami a częściej, niż 3-4 razy dziennie cała szklanka naraz.
Aby mieć pełną świadomość ilości wypijanych płynów, kupcie dziecku bidon o określonej pojemności i zwracajcie uwagę, czy uda się Wam zrobić w ciągu dnia „dolewkę”. Na przykład – wybieramy bidon o pojemności 500 mililitrów. Znając wytyczne określone powyżej, dziecko pomiędzy 1. a 3. rokiem życia powinno wypić dziennie trochę ponad 2 pełne bidony, o ile nie spożywa innych napojów (mleko modyfikowane, herbata, rumianek, kompot, oczywiście wszystko niesłodzone!). Trzeba pamiętać, że również w owocach czy zupach znajdziemy znaczące ilości wody, dlatego nie musi to być dokładnie 1250 mililitrów samej wody. Starsze dzieci powinny wypić 3 lub 4 bidony dziennie, ale w ich przypadku bardzo często pojawiają się już inne napoje – w przedszkolu lub w szkole do obiadu wypiją kompot, a do śniadania herbatę, w domu być może zaparzycie im rumianek albo zrobicie świeżo wyciskany sok, co łącznie pokryje nawet 500 mililitrów dziennego zapotrzebowania na wodę. Dlatego prawdopodobnie 2 lub 3 pełne bidony będą wystarczające.