Rekrutacja do przedszkola na rok 2022/2023 – zasady
Początek roku kalendarzowego to czas rekrutacji na nadchodzący rok szkolny. Jakie są zasady rekrutacji do przedszkoli? Kiedy będzie możliwość składania wniosków?
Rekrutacja do przedszkoli na rok 2022/2023 – kiedy start?
Nie ma jednej, sztywno ustalonej daty, ale z reguły jest to czas na przełomie lutego i marca. W każdym województwie wypada to inaczej i można szukać informacji na stronach www jednostek samorządu terytorialnego. Wyniki pierwszego etapu powinny być ogłoszone w kwietniu lub maju. W czerwcu natomiast rusza rekrutacja uzupełniająca – przedszkola, które wciąż mają wolne miejsca, w tym czasie ponownie umożliwiają złożenie wniosków o przyjęcie dziecka. Wyniki tej rekrutacji powinny być znane po około miesiącu. Jeżeli w placówce wciąż pozostają wolne miejsca, to do samego końca wakacji będzie możliwość zapisania dziecka. Jeżeli dziecko już uczęszcza do przedszkola, to złożenie oświadczenia o chęci kontynuowania na 7 dni przed rozpoczęcie rekrutacji gwarantuje zachowanie miejsca w placówce.
Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023 – kto się może dostać?
Gmina ma obowiązek zapewnić miejsce wszystkim dzieciom w wieku 6 lat, ponieważ wtedy dziecko obejmuje obowiązek szkolny oraz młodszym (trzylatkom, czterolatkom i pięciolatkom), których rodzice wyrażają chęć zapisania do przedszkola. Nie oznacza to jednak, że możemy być pewni miejsca dla naszej pociechy w pobliskiej placówce. W dużych miastach często bywa tak, że jest więcej chętnych niż miejsc w danym rejonie. Ponieważ jednak gmina ma obowiązek zapewnić miejsce, może rodzicom wskazać miejsce w placówce znajdującej się na drugim końcu miasta. Do przedszkola mogą również uczęszczać dzieci w wieku 2,5 roku, o ile dyrekcja wyrazi zgodę na przyjęcie.
Przedszkole publiczne, prywatne a samorządowe: czym się od siebie różnią? >>
Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023 – kto ma pierwszeństwo?
Dla wszystkich przedszkoli publicznych obowiązuje zasada, że w pierwszej kolejności przyjmowane są:
- dzieci z rodziny wielodzietnej,
- dzieci z niepełnosprawnością,
- dzieci, których rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
- dzieci, które wychowują tylko jeden z rodziców,
- dzieci, które wychowują się w rodzinie zastępczej.
Dodatkowo samorządy mogą wprowadzić swoje własne, dodatkowe kryteria, które będą brane pod uwagę podczas rekrutacji. Mogą to być kwestie związane z odległością miejsca zamieszkania od placówki, miejsca płacenia podatków czy kwestie szczepień obowiązkowych.
Czy można się odwołać jeśli dziecko nie zostało przyjęte?
Tak, od takiej decyzji przysługuje prawo do odwołania się. Aby to zrobić, w przeciągu 7 dni od ogłoszenia listy kwalifikacyjnej trzeba złożyć wniosek o wydanie uzasadnienia. Następnie w przeciągu 7 dni od otrzymania uzasadnienia można złożyć odwołanie.
Rekrutacja w przedszkolu prywatnym
Przedszkola prywatne nie podlegają powyższym zasadom. Placówki same ustalają termin rekrutacji i warunki kwalifikacji. Bardzo często kluczowa jest tutaj kolejność zgłoszeń lub na przykład pokrewieństwo do dzieci już uczęszczających.
Wybór przedszkola. Na co zwrócić uwagę? >>