Co to są półkolonie? Czy warto zapisać dziecko?
Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym często w wakacje stają przed dylematem, co robić z dziećmi. Przedszkola często bywają zamknięte przez miesiąc lub nawet przez dwa (mowa tu raczej o placówkach publicznych i samorządowych), a nie zawsze istnieje możliwość wzięcia w tym okresie tak długiego urlopu. Na kolonie jest jeszcze za wcześnie, pozostają więc półkolonie. Czym one dokładnie są?
Wakacje a rodzice w pracy. Kiedy można zostawić dziecko w domu bez opieki? >>
Półkolonie – rodzaje i zasady
Półkolonie są formą opieki dziennej w pobliżu miejsca zamieszkania. W zasadzie działają tak, jak przedszkole – zaprowadzamy dziecko rano, maluch ma w tym czasie organizowany czas i wyżywienie, a wieczorem odbieramy go i wracamy do domu. Półkolonie charakteryzują się tym, że zazwyczaj są tematyczne i dzieci mają określone aktywności w ciągu dnia. Bardzo często przewidziane są dla dzieci powyżej 7. roku życia, choć to nie jest reguła.
Można spotkać półkolonie językowe, gdzie dzieci w ciągu dnia uczą się języka obcego; sportowe, gdzie maluchy poznają różne dyscypliny; kulinarne, półkolonie pod znakiem robotyki (kreatywne układanie LEGO, budowanie robotów, podstawy inżynierii) albo półkolonie leśne, gdzie dzieciaki cały czas spędzają na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody. Także uwielbiane przez dzieci parki trampolin i sale zabaw oferują wakacyjne lub zimowe półkolonie.
Zazwyczaj półkolonia odbywa się w postaci jednotygodniowego turnusu, od poniedziałku do piątku, w godzinach między 7:00 a 18:00.
Pierwsze półkolonie — jak przygotować i spakować dziecko? >>
Niekiedy na organizację półkolonii decydują się także placówki przedszkolne publiczne – odbywają się one z udziałem wychowawców pracujących tam na co dzień, albo lokalizacja udostępniana jest firmie zewnętrznej, która ma swoich wychowawców. I choć wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie podyktowane jest chęcią dodatkowego zarobku na rodzicach, to w rzeczywistości przedszkola często zmuszone są do miesięcznej przerwy w funkcjonowaniu, chociażby nawet po to, by pracownicy mogli wykorzystać urlopy.
Ile kosztują półkolonie?
W dużych miastach oferta półkolonii jest najbogatsza. W zależności od rodzaju trzeba się liczyć z wydatkiem pomiędzy 700 a 2000 złotych za tydzień (5 dni, od poniedziałku do piątku). W ramach opieki nad dziećmi organizatorzy zapewniają jedzenie (zazwyczaj przywożone przez firmy cateringowe), zajęcia dydaktyczne/sportowe, często też w czasie turnusu przewidziana jest jedna wycieczka. Rodzice muszą jedynie zadbać o odzież na przebranie lub odpowiednie obuwie.
Jeżeli stać Was na taką formę opieki, to według nas warto z niej skorzystać. Dzieci będą miały kontakt z innymi osobami niż zazwyczaj w szkole i przedszkolu, poznają także specjalistyczną wiedzę lub poruszają się trochę. Wy w tym czasie możecie pracować tak jak zawsze, a finalnie i tak spędzicie wspólnie wieczór 😊. To również doskonały wstęp do wysyłania dziecka na kolonie.