Od jakiego wieku można iść z dzieckiem do alergologa? Pierwsza wizyta
Niekiedy coś, co wydaje się zwykłym przeziębieniem u dziecka, długo nie ustępuje. Wtedy podejrzenie pada na inną przypadłość – alergię. Jest ona coraz bardziej powszechna, nosi nawet miano choroby cywilizacyjnej. Objawy są przeróżne, a na dodatek popularne przy wielu innych schorzeniach, lista potencjalnych alergenów jest wręcz ogromna. Kiedy można wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u alergologa?
Alergia – badanie
Nierzadko bywa tak, że przed wizytą u alergologa rodzice mają silne podejrzenie alergii. Dziecko dostaje wtedy jakiś syrop przeciwalergiczny, by złagodzić objawy. Jest to pierwszy problem podczas wykonywania badań alergicznych – przyjmowanie leków antyhistaminowych może utrudnić interpretację wyników lub wręcz je zafałszować. Przed jakimkolwiek badaniem alergicznym trzeba na dłuższy czas odstawić tego typu leki.
Powszechnie przeprowadza się dwa rodzaje badań – serologiczne (z krwi) lub skórne. I o ile to drugie daje lepsze wyniki, o tyle nie jest możliwe do przeprowadzenia w przypadku małych dzieci. Poniżej 3. lub 4. roku życia raczej robi się badanie serologiczne. Ale także i tutaj istnieje pewna granica wiekowa.
Kiedy można wykonać dziecku badanie krwi pod kątem alergii?
Teoretycznie już powyżej 6. miesiąca życia powinno być możliwe wykrycie alergii za pomocą badania krwi. Ale istnieje tutaj duże ryzyko błędu. Lekarze zalecają, by odłożyć to do 1. urodzin, wtedy szansa na błędny wynik jest dużo mniejsza. Jednak nawet wtedy istnieje ryzyko, że wynik badania będzie fałszywie ujemny. Takie badanie warto powtórzyć po 6 lub 12 miesiącach.
Jeżeli badanie krwi wskaże na alergen, którego się nie spodziewaliście, bez obaw. Wcale to nie oznacza, że dziecko ma tę konkretną alergię. Wynik badania krwi wskazuje jedynie na obecność przeciwciał danego alergenu, co nie jest jednoznaczne z alergią. Wyniki badania serologicznego należy zestawić z zaobserwowanymi objawami i reakcjami dziecka.
Warto wspomnieć, że zazwyczaj u małych dzieci mamy do czynienia z alergią pokarmową, choć zdarzają się tutaj również alergie wziewne. Na początku można próbować diety eliminacyjnej, która nierzadko pozwala nam bezbłędnie znaleźć winowajcę niepożądanych objawów.
Kiedy można wykonać dziecku skórne badanie pod kątem alergii?
Badanie skórne daje dużo lepsze wyniki niż badanie serologiczne, jednak dopiero od pewnego wieku. W przypadku małych dzieci skóra jest bardzo wrażliwa i mogłoby to wpłynąć na wynik. Ponadto badanie wymaga czasu i spokoju, a gdy małe dziecko się zdenerwuje, w jego organizmie pojawi się wyrzut adrenaliny, który również może zafałszować wyniki. Badanie to wymaga spokojnego siedzenia przez pewien czas, co może być wręcz niemożliwe w przypadku 2-latków 😉. Dlatego zaleca się, by wykonywać skórne testy alergiczne dopiero koło 3. lub 4. roku życia.
Tak jak w przypadku badań serologicznych, warto badania po jakimś czasie powtarzać, bowiem z czasem może się rozwinąć inna alergia.