Łyżwy dla dziecka — jakie wybrać?
Osoby, które raz w życiu spróbowały jazdy na łyżwach, bardzo często z niecierpliwością wyczekują zimy. Wbrew pozorom to sport, którego podstaw można się szybko nauczyć. Jeżeli miało się wcześniej do czynienia z rolkami, to tym bardziej nie powinno być większych problemów z utrzymaniem równowagi. Dzieci całkiem szybko łapią podstawy i z powodzeniem ślizgają się po lodzie. Jeżeli uprawiacie tę aktywność na tyle często, że chcecie kupić własne łyżwy, dobrze jest się zastanowić nad tym, jaki rodzaj wybrać.
A jeżeli zastanawiacie się gdzie najlepiej pojeździć na łyżwach, to polecamy Disco Lodowisko >>. Być może zawita także do Waszego miasta?
Pierwsze łyżwy dla dziecka
Ływży dwupłozowe, saneczkowe
Na rynku dostępne są łyżwy dwupłozowe, doczepiane do butów. Niektórzy zalecają je dla maluchów w wieku 3 lat. Faktycznie, mogą one pomóc się oswoić z lodowiskiem, jednak z prawdziwym łyżwiarstwem nie mają nic wspólnego. Jeżeli się na nie zdecydujecie, dziecko nawet ich porządnie nie wykorzysta, maksymalnie jeden sezon, bo w kolejnym wypadałoby już kupić klasyczne łyżwy jednopłozowe.
Łyżwy hokejowe i figurowe — różnice, plusy i minusy
Łyżwy figurowe wykonane są ze skóry i mają płozę zakończoną ząbkami. Natomiast łyżwy hokejowe wykonane są z plastiku i mają nieco inny kształt płozy. Jakie lepiej się sprawdzą dla dziecka? Choć popularna jest opinia, że na początek lepsze są hokejówki, to instruktorzy łyżwiarstwa wskazują jednak figurówki. Dlaczego?
Łyżwy hokejowe są sztywniejsze. Wydaje się więc, że będą mocniej stabilizować nogę dziecka i pomogą mu utrzymać równowagę. W rzeczywistości mogą one dla maluchów być zbyt sztywne, nie pozwalając nodze odpowiednio pracować. W takich łyżwach można jeździć szybciej, są bardziej zwrotne, jednak ich potencjał będzie widoczny, dopiero gdy już opanowaliśmy jakieś podstawy. Na portalu sport.pl możemy przeczytać opinię Jacka Taschera (mistrza i wicemistrza Polski w łyżwiarstwie figurowym — w konkurencji solistów i par tanecznych) i Magdaleny Tascher, instruktorki w szkole łyżwiarstwa.
Buty hokejowe są szersze, wykonane z innych materiałów, inna jest też technika odbicia (…). Różni się też sama płoza — hokejowa jest krótsza i zaokrąglona w lekką „łódkę”, figurowa jest dłuższa i zakończona z przodu ząbkami. Z tego powodu łatwiej jest się uczyć pierwszych kroków w łyżwach figurowych — są po prostu stabilniejsze (…). W ciągu naszej wieloletniej pracy nie zdarzyło nam się spotkać dziecka, któremu przeszkadzałyby ząbki — a takich, które przewracały się boleśnie kilka razy na minutę w kiepskich łyżwach hokejowych i „odżywały” po zmianie łyżew na figurowe było mnóstwo. Dlatego polecalibyśmy rozpocząć przygodę z łyżwami od figurówek.
Łyżwy dla dziecka – od jakiego wieku?
Jeżeli zastanawiacie się, od jakiego wieku dzieci mogą zaczynać jazdę na łyżwach, to specjaliści mówią o okresie między 3. a 4. rokiem życia. W przypadku 3-latków sesje na lodzie powinny być krótkie, bardzo ważna jest tutaj teoria. Maluch może w niektórych sytuacjach łapać rodzica od tyłu za nogi, w wyniku czego oboje mogą wylądować na lodzie, przygniatając dziecko. Rodzic zawsze powinien asekurować malucha od tyłu i jak najszybciej nauczyć samodzielnego wstawania – najpierw oprzeć się na kolanach, potem postawić jedną nogę, a następnie drugą.
Ps. Nie zapomnijcie o kaskach!