Kubuś Puchatek – cytaty i ciekawostki. Znacie je wszystkie?
18 stycznia 1882 roku w Wielkiej Brytanii na świat przyszedł Alan Alexander Milne. Jako dorosły mężczyzna i ojciec napisał książkę, która podbiła miliony dziecięcych serc. Książka ta opowiada o przygodach przyjaciół ze Stumilowego Lasu, w tym ukochanego przez wszystkich Misia o Bardzo Małym Rozumku. Aby uczcić Alana Milne i jego twórczość, dzień jego urodzin ustanowiono Dniem Kubusia Puchatka. Jeżeli nie macie pod ręką całej książki, na końcu artykułów przygotowaliśmy dla Was kilka uroczych cytatów.
Książka o Kubusiu Puchatku została wydana w 1926 roku – już za kilka lat będziemy mogli świętować jej stulecie! Mimo upływu czasu wartości w niej zawarte wciąż są aktualne, a kolejne pokolenia dzieci zakochują się w Kubusiu, Prosiaczku, Tygrysku i Kłapouchym. Mamy dla Was garść ciekawostek o bohaterach tej ponadczasowej opowieści.
Kubuś Puchatek – ciekawostki
- Oryginalne imię głównego bohatera to Winnie The Pooh, choć początkowo nazywał się on Mr Edward Bear. Nie da się przetłumaczyć na język polski Winnie The Pooh (a Winnie to skrót o żeńskiego imienia) – nazwę Kubuś Puchatek zawdzięczamy Irenie Tuwim, siostrze Juliana Tuwima, która dokonała pierwszego przekładu utworu na nasz rodzimy język.
- Winnie to skrót od imienia Winnipeg – nosiła je niedźwiedzica, którą oglądał w ZOO mały Christopher Milne, syn pisarz. Na jej cześć nazwał tak swojego misia, który wcześniej nosił imię Edward. Pooh natomiast to wymyślone imię dla łabędzia, którego rodzina Milne spotkała kiedyś na wakacjach.
- Każdy kraj na świecie ma swoją własną wersję nazwy Kubusia Puchatka. W Niemczech to Pu der Bär, w łacinie Winnie ille Pu, w Danii Peter Plys, a na Węgrzech Micimackó.
- Bohaterowie książki to ulubione maskotki syna pisarza, który miał na imię Christopher. W New York Public Library można zobaczyć oryginalnego Puchatka, Tygryska, Prosiaczka czy Kłapouchego. Nie znajdziemy tam Maleństwa, którego niestety Christopher zgubił oraz Sowy i Królika, które zostały całkowicie wymyślone.
- W Warszawie i Krakowie znajdziemy ulicę Kubusia Puchatka. W całej Polsce znajdziemy wiele przedszkoli, których patronem jest właśnie Kubuś.
- Choć dzisiaj Kubuś Puchatek jest jedną z najbardziej dochodowych postaci świata bajek, Alan Milne sprzedał prawa do niego za 1000$ i prawo do zatrzymania 2/3 przyszłych wpływów. Kupującym był Stephen Sledinger, który postanowił „ubrać” misia w czerwoną koszulkę. Za kwotę 1000$ kupił on sobie prawo do 1/3 wpływów z postaci, które kilka lat temu szacowano na dużo ponad 3 miliardy funtów. Obecnie prawa do wizerunku Kubusia Puchatka należą do Disneya, w 2026 roku mają całkowicie wygasnąć ze względu na czas od śmierci twórcy.
- Kubuś Puchatek to nie tylko sława w pozytywnym sensie i pieniądze. Autor ilustracji E. H. Shepard do końca życia kojarzony był właśnie z wizerunku sympatycznego misia, co spowodowało u niego w zasadzie koniec dalszej kariery. Nie mógł się przebić w branży z żadną inną twórczością. Także Christopher, syn autorka książki, musiał żyć w cieniu Puchatka. W szkole koledzy mu dokuczali, a on miał pretensje do ojca za wykorzystanie jego wizerunku.
- Jeżeli chcielibyśmy ustalić, które urodziny obchodzi Kubuś Puchatek, to pod uwagę należałoby wziąć jedną z dwóch dat — albo 1926, czyli rok wydania książki, albo 1911, kiedy to maskotka w kształcie niedźwiadka zjechała z linii produkcyjnej i wkrótce trafiła do rąk małego Christophera Robina Milne.
Kubuś Puchatek – cytaty
To, za co kochamy tę książkę, to przemyślenia Kubusia. Choć jest on Misiem o Bardzo Małym Rozumku, niejednokrotnie zachwyca trafnymi obserwacjami na temat miłości, przyjaźni i nie tylko. Oto kilka z nich:
– Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień.
– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.
Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.
Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.
Jest dostatecznie smutno, jeżeli samemu jest się nieszczęśliwym, ale jest jeszcze smutniej, kiedy wszyscy inni twierdzą, że też są nieszczęśliwi.
Jestem tu, gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.