Kiedy zaczynają dojrzewać dziewczynki?
Dojrzewanie dziewczynek to złożony i wielopoziomowy proces. W organizmie małej kobietki pojawiają się zmiany fizyczne i psychiczne, cała gospodarka hormonalna ulega zmianie, możemy obserwować huśtawki nastrojów. I choć dawniej była to „zmora” rodziców nastolatek, dziś obserwujemy znacznie szybsze dojrzewanie.
Dojrzewanie dziewczynek – od jakiego wieku?
20-30 lat temu dojrzewanie zaczynało się gdzieś pomiędzy 13. a 15. rokiem życia. Dziś możemy je obserwować nawet pomiędzy 8. a 13. rokiem życia. Co jest tego przyczyną? Nie wiadomo. W internecie możemy znaleźć teorie związane z wszechobecnymi hormonami. Badania wskazują na zanieczyszczenie wód hormonami oraz farmecutykami. Inne źródła wskazują na obecność hormonów w mięsie. A jeszcze inne mówią o zwiększonej podaży tłuszczów zwierzęcych w diecie. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka jest faktyczna przyczyna tak dużej zmiany w tak krótkim okresie.
Pierwszy etap dojrzewania jest niewidoczny gołym okiem. Pojawiają się tutaj pierwsze zmiany hormonalne – jajniki zaczynają produkować estrogeny. Ten proces rozpoczyna pokwitanie, które będzie trwać kilka lat i objawiać się różnymi zmianami.
Dopiero drugi etap dojrzewania możemy obserwować gołym okiem, bowiem pojawia się wtedy gwałtowny wzrost wielkości i masy ciała. W tym czasie piersi zaczynają się zaokrąglać, co może być dla dziewczynki trudne – komentarze ze strony innych dzieci bądź „wąsatych wujków” mogą wprawić w kompleksy, a buzujące hormony na pewno nie pomagają. Już na tym etapie mogą się pojawić pierwsze włoski w okolicach intymnych.
W kolejnej fazie obserwujemy dalsze postępowanie wcześniejszych zmian – piersi stają się coraz wyraźniejsze, owłosienie łonowe robi się zauważalne, może się zacząć pojawiać także owłosienie pod pachami. Sylwetka nie jest już dziecięca, pojawiają się zaokrąglenia i wcięcia. Gdy z pochwy zacznie wypływać biaława wydzielina, możemy się spodziewać wkrótce pierwszej miesiączki.
Średnio w okolicy 13. roku życia pojawia się pierwsza miesiączka, która jest znakiem, że ciało weszło w czwarty etap dojrzewania, nazywany pokwitaniem właściwym. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi – dziewczynka jest już gotowa do poczęcia dziecka.
Ostatni etap to powolne wyhamowanie objawów dojrzewania. Dziewczynka przestaje rosnąć, miesiączka się reguluje (co może trwać nawet 2 lata!), piersi są w pełni rozwinięte. Dopiero pod koniec dojrzewania u dziewczynek, czy może raczej małych kobiet, pojawia się pociąg seksualny. Inaczej niż u chłopców, wcześniej pojawia się dojrzałość emocjonalna.
Dojrzewanie u dziewczynek – problemy
Wszystkie opisane wyżej procesy kontrolowane są przez hormony. Nie pozostaje to bez wpływu na rozwój emocjonalny. Nie ma tutaj sztywnych ram i wzorców zachowań, bo każde dziecko może doświadczać odmiennych stanów. Nie powinny Was dziwić huśtawki nastrojów, buntownicze nastawienie, duża krytyczność wobec bliskich, a także brak wiary w siebie, depresyjne nastroje czy spadek energii.
W okresie dojrzewania może się również pojawić trądzik, co potrafi wprawić w poważne kompleksy. Nie wahajcie się sięgać po opinię specjalisty, nie próbujcie tego również zamiatać pod dywan, bo „to przecież normalne”.
Rozmawiajcie z dziewczynkami o dojrzewaniu, zanim wkroczą w nastoletni wiek. Jeżeli macie wątpliwości, to zajrzyjcie wspólnie do jednej z tych pozycji:
Barbaba Pietruszczak – Twoje ciałopozytywne dojrzewanie
Izabela Jąderek – Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania