Kiedy powinno się ubierać choinkę? Tradycja a pożyteczne porady
Tradycja nakazuje ubierać choinkę w wigilijny poranek – 24 grudnia. Coraz częściej wskazuje się także datę 17 grudnia, czyli tydzień przed Wigilią. Ale życie pokazuje coś zupełnie innego 😉. Wielu Polaków decyduje się na ten krok już 6 grudnia, kiedy domy odwiedza Mikołaj. Choć żywe drzewka powinny postać 2 tygodnie bez znacznego usychania, to w styczniu będą już wyglądać nieciekawie. Jeżeli Wasze maluchy już nie mogą się doczekać ubierania choinki, mamy dla Was kilka porad.
Kiedy ubierać choinkę?
Czy można ubrać choinkę 6 grudnia? Tak, ale weźcie pod uwagę dwie kwestie.
Po pierwsze, to może być dobry czas na ubranie choinki sztucznej. Drzewka naturalne (cięte czy doniczkowe) zaraz po świętach będą wyglądać mizernie. W wielu domach choinka stoi co najmniej do 6 stycznia, nierzadko dłużej. Jeżeli jesteście zwolennikami tradycyjnego rozbierania choinki w święto Matki Boskiej Gromnicznej, czyli 2 lutego, to raczej marne szanse na to, że drzewko będzie jakkolwiek wyglądać po 2 miesiącach stania.
Po drugie, ta opcja będzie dobra dla osób, które nigdy nie mają dość świątecznego klimatu 😉. Jeżeli nie macie nic przeciwko temu, żeby dom wyglądał świątecznie przez co najmniej miesiąc, to śmiało, ozdabiajcie drzewka na przyjście Mikołaja!
Ozdoby choinkowe DIY – dekoracje do zrobienia z dziećmi >>
Tydzień przed Wigilią to bardzo dobry czas na ubranie choinki. Wtedy nie odczuwamy jeszcze przedświątecznej bieganiny, powinniśmy bez problemu znaleźć godzinę na to, by z całą rodziną ozdobić drzewko. Wcześniej na spokojnie przygotujecie sobie ozdoby, sprawdzicie lampki, bez nerwówki na ostatnią chwilę. Tydzień później, gdy nadejdzie już Wigilia, choinka wciąż będzie świeżo wyglądać, niezależnie od tego, czy wybraliście ciętą, czy doniczkową.
Choinka sztuczna, cięta, czy w doniczce?
Jeżeli ktoś w Waszej rodzinie jest alergikiem, to być może nie macie innego wyjścia, jak wybrać choinkę sztuczną. Zwolennicy takich drzewek wskazują na aspekt ekologiczny. Przeciwnicy również na ten aspekt wskazują, bowiem takie drzewko to jest duża ilość plastiku, nawet jeżeli ma służyć przez kilka lat.
Choinki cięte w ogromnej większości są hodowane na specjalnych plantacjach i są sadzone wyłącznie w tym celu. Fakt faktem każdego roku wiele drzewek nie zostaje sprzedanych i po prostu się marnują. Po świętach nie ma innej możliwości jak wyrzucić choinkę. W dużych miastach są one często zbierane przez lokalne firmy świadczące usługi komunalne.
Czy zatem drzewko w doniczce, które potem można zasadzić, będzie najlepszym wyborem? Niestety niekoniecznie. Bardzo często roślina ma uszkodzone korzenie i nawet jeśli po świętach ją posadzimy w ogródku, nie ma gwarancji, że się przyjmie. Na dodatek wiele osób popełnia błąd, wstawiając drzewko do ciepłego domu bezpośrednio z mroźnego powietrza. Aby zwiększyć szanse rośliny na przetrwanie, trzeba ją wprowadzać do środka stopniowo. Na początku powinna przez kilka dni postać w zimnym korytarzu, garażu czy piwnicy.
Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Czy tego chcemy, czy nie, okres świąteczny jest dla planety dużym obciążeniem. Wiele drzew się marnuje, kupujemy ogromne ilości sztucznych ozdób, nierzadko też marnujemy jedzenie. Ale wielu z nas czeka na ten okres z nadzieją i radością. Dlatego warto znaleźć jakiś złoty środek, działać rozważnie, z troską o środowisko i o nas samych.
Ubieranie choinki z dzieckiem – wskazówki
Jeżeli Wasze maluchy palą się do ubierania drzewka świątecznego, mamy kilka wskazówek.
- Załóżcie na choinkę lampki na samym początku, bez pomocy dzieci. Dopiero wtedy zaproście ich do pomocy.
- Starajcie się podawać maluchom ozdoby, które się nie tłuką 😉. Z doświadczenia wiemy, że małe rączki czasem coś niechcący upuszczą.
- Przygotujcie się na to, że efekt końcowy może odbiegać od Waszych wyobrażeń. Aby nie podcinać dzieciom skrzydeł, nie poprawiajcie po nich, gdy one to widzą. A najlepiej w ogóle nie poprawiajcie 😉.
- Jeżeli oprócz dzieci macie koty, to wskazane jest, by nietłukące się ozdoby były zawieszone w dolnej części choinki – wysokość odpowiednia dla maluchów 😉.
- Kabel od lampek powinien być podłączony w miejscu niedostępnym dla dzieci. Albo przynajmniej trudno dostępnym.
- Ustawcie choinkę z dala od źródeł ciepła.
- Jeżeli w Wigilię szykuje się Wam dużo pracy, ubierzcie choinkę wcześniej. Niech ta czynność będzie przyjemnym, rodzinnym zadaniem, a nie nerwową bieganiną.