Kalendarz adwentowy — czym jest i jakie ma znaczenie? Historia i ciekawostki
Nie trzeba Wam opisywać, czym jest kalendarz adwentowy. Ale czy wiecie, że jego pierwowzór był zupełnie inny? Przyjrzyjmy się historii i pierwotnemu znaczeniu tego przedmiotu.
Skąd się wziął kalendarz adwentowy?
Prawdopodobnie wywodzi się on z Niemiec, z kręgów protestanckich. Pierwsze wzmianki pisemne datuje się na koniec XIX wieku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że zwyczaje z nim związane są znacznie starsze. W czasach gdy większość społeczeństwa była niepiśmienna, ludzie 1 grudnia znaczyli kredą na drzwiach kreskę, a potem każdego dnia dopisywali kolejną. W ten sposób wiedzieli, kiedy nadejdzie 25 grudnia. Nieco później pojawił się zwyczaj wieszania na świątecznym wieńcu 24 woreczków z drobnymi upominkami.
Na początku XX wieku pojawiły się pierwsze drukowane kalendarze adwentowe. Ale nie zawierały one czekoladek, tylko ilustracje z Biblii 😊. Pod 24 okienkiem kalendarza można było znaleźć obrazek Marii, Józefa i Dzieciątka. Wyglądały one mniej więcej tak:
Kalendarz miał za zadanie odliczać czas pozostały do świąt, a także przypominać o religijnym wymiarze adwentu. Dziś można kupić zarówno kalendarze religijne jak i świeckie. Do niedawna najbardziej popularne były te z czekoladkami w środku, jednak obecnie oferta na rynku jest ogromna.
Kalendarz adwentowy – po co jest?
Adwent, który zaczyna się wraz z początkiem grudnia, to w kulturze chrześcijańskiej okres postu. Kalendarz adwentowy ma nam w tym poście pomóc – możemy zjeść tylko jedną czekoladkę dziennie i nic więcej! Kto z Was wytrzymał przez cały ten czas i udało mu się zjeść tylko jedną czekoladkę dziennie? 😊 Maluchy nieraz stają przed nie lada wyzwaniem: zjeść teraz dwie, a jutro sobie odmówić, czy lepiej nie? Dzięki kalendarzowi możemy ćwiczyć cierpliwość oraz poznawać konsekwencje swoich decyzji.
A ponieważ w czasie postu powinniśmy odmawiać sobie tego, co jest dla nas najbardziej problematyczne, możemy zakupić kalendarz adwentowy z:
- czekoladkami,
- kosmetykami,
- rzeczami do kąpieli,
- gadżetami do włosów.
Jeżeli chcecie kupić dzieciom wyjątkowy kalendarz adwentowy, można wybrać taki, który w środku będzie miał ulubione figurki, aforyzmy, zadania do wykonania albo małe przyjemności – układanie klocków z tatą, gra w memory z mamą, wspólne oglądanie filmu 😊.
Comment (01)