Hobby Horse – jazda konna bez konia. Trend, który zdobywa serca dzieci
Hobby horse to aktywność sportowo-rekreacyjna polegająca na “jeździe” na specjalnym koniu na patyku, przypominającym zabawkę dla dzieci. Trend, który powstał w Finlandii, gdzie zdobył olbrzymią popularność, dotarł również do naszego kraju i zyskał miłośników głównie wśród dziewczynek w wieku 6-12 lat.
Na czym polega zabawa Hobby horse?
Podczas Hobby horsingu uczestnicy symulują różne czynności związane z jazdą konną, takie jak skoki przez przeszkody czy wyścigi. Zabawa wymaga dużej aktywności fizycznej i w większości przypadków odbywa się na świeżym powietrzu. W Finlandii, gdzie rozpoczęła się moda na Hobby horse, organizowane są nawet turnieje ze skomplikowanymi wyzwaniami dla uczestników. W Polsce wśród miłośników również odbywają się nieoficjalne zawody, spotkania i mini konwenty. Organizowane są także obozy i kolonie tematyczne, których motywem przewodnim jest właśnie Hobby horsing.
Zabawa końmi na patykach nie jest związana jedynie z aktywnością fizyczną. Dzieci dbają o wygląd swoich Hobby horse’ów, występujących w różnych barwach i rozmiarach. Istnieje też multum akcesoriów, którymi można przyzdabiać grzywę, uszy czy pysk konia. Zabawki mają własne oprzyrządowania imitujące te związane z prawdziwymi zwierzętami. Akcesoria takie jak ogłowie, kantary, napierśniki, uwiąz czy derka mogą mieć różne formy i kolory. Dzięki temu dostosowuje się wygląd konia do własnych preferencji.
Czego uczy Hobby horse?
Hobby horse to przede wszystkim narzędzie stymulujące aktywność fizyczną. Dzieci bardzo dużo biegają i skaczą. Stawiają przed sobą coraz trudniejsze wyzwania i starają się je pokonywać. Naśladując zachowanie prawdziwych koni, cały czas są w ruchu, dzięki czemu spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu i ćwiczą sprawność oraz kondycję. Niektóre zadania związane z Hobby horsingiem są naprawdę wymagające i nie wszystkie dzieci są w stanie je wykonać. Nie bez powodu w Finlandii i w niektórych krajach europejskich Hobby horsing uważany jest za sport, a zawody odbywają się na torach do jazdy konnej.
Ważne jest też to, że dzieci zdobywają kolejne źródła zainteresowań. Dowiadują się bardzo dużo o koniach. Poznają ich rasy i zwyczaje oraz nazewnictwo związane z oprzyrządowaniem i aktywnościami. Wiele dzieci uczy się również tworzyć własne zabawki. Zrobienie Hobby horse’a nie jest łatwe, ale wykonalne, nawet dla dzieci. Podczas pracy nad końmi młodzi ludzie uczą się jak zaplanować proces tworzenia oraz jak realizować kolejne kroki, by osiągnąć zamierzony efekt. Szlifują umiejętność szycia i doskonalą zdolności manualne.
Kontrowersje związane z Hobby horse
Dzieci bawiące się Hobby horse’ami stają się czasami ofiarami hejtu. Niektórzy rówieśnicy uważają tę formę spędzania czasu za dziecinną i śmieszną. Brak zrozumienia widać przede wszystkim w internecie, niestety również u osób dorosłych. W mediach społecznościowych można znaleźć filmy i memy ośmieszające Hobby horsing, jakoby tego typu zabawa nie przystawała dzieciom powyżej piątego roku życia.
Hejterzy tradycyjne nie akceptują tego, co inne. Nie rozumieją, że atakowana przez nich aktywność jest doskonałą alternatywą dla przesiadywania przed ekranami telewizorów, laptotów i urządzeń mobilnych. Tworzy okazję do ruchu na świeżym powietrzu. Zacieśnia więzi między dziećmi, które dzięki wspólnemu hobby nawiązują przyjaźnie i spędzają razem czas. Warto też pamiętać, że nie każdy młody miłośnik koni ma finansowe możliwości, aby jeździć na prawdziwych zwierzętach. Dla wielu dzieci Hobby horse jest namiastką rzeczywistego konia.
Czy Hobby horse to droga zabawa?
Hobby horsing niestety również nie jest tani. Gotowe koniki kupuje się głównie przez internet. Sprzedaż prowadzą zarówno wyspecjalizowane sklepy, jak i osoby prywatne wykonujące własnoręcznie zabawki. Koszty nowych koni wahają się od 200 do 600zł, a cena zależy od ilości akcesoriów, użytych materiałów, wielkości oraz ogólnej jakości. Na rynku oczywiście są też używane produkty. Ich cena jest niższa, choć trzeba przygotować nasze dzieci na widoczne ślady użytkowania.
Jak stworzyć własnego Hobby horse’a?
Alternatywą jest stworzenie własnego Hobby horse’a. Kluczowa jest w tym wypadku umiejętność szycia. Można to zrobić własnoręcznie, choć dla lepszego efektu warto użyć maszyny do szycia (w tym przypadku nie obejdzie się bez pomocy mamy lub babci). Komplet materiałów potrzebnych do stworzenia własnego Hobby horse’a można kupić już za 100zł.
Materiały potrzebne do stworzenia Hobby horse’a:
- Tkanina minky
- Kulka silikonowa do wypełnienia
- Fizelina do utwardzenia konia
- Włóczka do grzywy
- Kij + piłeczka tenisowa, która nada konikowi stabilności
- Filc do stworzenia oczu i nozdrzy