Czym zająć dziecko w pociągu? Gry słowne, książki i inne
Jeżeli mamy w perspektywie konieczność przejechania kilkuset kilometrów z dzieckiem, wybór pociągu jako środka transportu może nieść ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze możemy w dowolnej chwili rozprostować kości, po drugie wybieramy bardziej ekologiczne rozwiązanie, a po trzecie możemy naprawdę przyjemnie spędzić czas z maluchem. Zanim się na to zdecydujemy, trzeba się przygotować – zarówno pod kątem ewentualnych gadżetów, jak i zasad, które przybliżymy młodemu podróżnikowi lub młodej podróżniczce.
Kolejowe ABC — ważna akcja dla dzieci! Te zasady ratują zdrowie i życie >>
Podróż pociągiem z dzieckiem – jak ją umilić?
Dzieciakom trudno usiedzieć w miejscu, wiemy o tym aż zbyt dobrze. A bieganie po pociągu na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego na początek dobrze będzie ustalić z dzieckiem zasady.
- Nie biegamy – takie zachowanie będzie zakłócać podróż współpasażerów, a w przypadku hamowania może się skończyć wypadkiem.
- Nie wchodzimy butami na siedzenia – jeżeli dziecko chciałoby usiąść z podkurczonymi nogami, niech wcześniej ściągnie buty, ponieważ po nim ktoś inny będzie siedział na tym miejscu.
- W pociągu staramy się zachowywać w sposób cichy – nie podnosimy niepotrzebnie głosu.
Gdy podstawy będą już opanowane, dobrze się zastanowić, w jaki sposób umilimy sobie podróż z dzieckiem. Wskazane tutaj będą rozrywki, które nie wywołują okrzyków radości albo złości 😉. Doskonale sprawdzą się gry słowne, kolorowanki i książeczki z zadaniami. W przypadku starszych dzieci, które już korzystają z telefonów, można się pokusić o ściągniecie stosownych aplikacji, które skutecznie zajmą czas.
Gry słowne na podróż pociągiem
Gry słowne są zawsze dobrym pomysłem, ponieważ można w nie grać bez uprzedniego przygotowania, bez konieczności zabierania czegoś specjalnie w tym celu. Doskonale sprawdzą się tutaj klasyki takie jak „okiem szpiega”, „pomidor” czy zgadywanki. Jeżeli chcecie poznać zasady, zajrzyjcie do artykułu na temat gier słownych >>.
Kreatywne zajęcia na podróż pociągiem
W pociągu można bez przeszkód kolorować – podróż odbywa się miarowym tempem, bez nieustannego hamowania i przyspieszania oraz ostrych skrętów. Wystarczy zabrać ze sobą dowolną kolorowankę i kilka kredek, by zapewnić dziecku zajęcie na jakiś czas. Możecie także wydrukować nasze wzory wykorzystywane w programie Rysujemy z 4FUN KIDS albo kolorowankę z kolejowymi przygodami Rogatka przygotowaną w ramach akcji Kolejowe ABC – tutaj link >>. Jeżeli natomiast Wasze dziecko uwielbia naklejki to śmiało, weźcie je w podróż, ale upewnijcie się, że nie zostaną przyklejone nigdzie w pociągu!
Zadania dla dziecka na podróż pociągiem
Jeżeli Wasze dziecko uwielbia rozwiązywać zadania, to weźcie Waszą ulubioną gazetkę i pogłówkujcie razem. Pomóc Wam może także zestaw podróżnika >>, który można pobrać, a następnie wydrukować i zabrać ze sobą do pociągu. Znajdziecie tam zadania o różnym stopniu trudności, dobre zarówno dla przedszkolaków, jak i dla dzieci w wieku szkolnym. A przy okazji będziecie mogli porozmawiać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem 😉.
Książki na podróż pociągiem
Kolejna przewaga podróży pociągiem nad samochodem to możliwość wspólnego czytania – gdy rodzic jedzie sam i prowadzi, jest to niemożliwe. By pozostać w klimacie podróży, można wybrać „kolejową” lekturę, na przykład Kicię Kocię w pociągu albo książkę o tytule Opowiem ci mamo co robią pociągi.
Aplikacje na podróż pociągiem
Dzieciaki, które już korzystają z telefonów, mogą się zająć jakąś edukacyjną rozrywką na smartfonie. Obecnie istnieje dużo aplikacji, które pozwalają ćwiczyć zdolności matematyczne albo językowe. To dobry moment na wykorzystanie dziennego limitu czasu przed ekranem. Dla najmłodszych można się zdecydować na aplikację o nieco dziwnym tytule „Trener dzieci Mózg” (to zapewne automatyczne tłumaczenie angielskiej nazwy) czy „LogicLike” przeznaczoną dla dzieci w wieku powyżej 4 lat. Jeżeli wolicie coś bardziej „naukowego” to wyszukajcie w swoim sklepie z aplikacjami hasła „matematyka dla dzieci” – znajdziecie tam wiele różnych tytułów.