Góry z dziećmi cz. 2 – szlaki w Bieszczadach, na które można iść z dziećmi w każdym wieku
O Bieszczadach można powiedzieć niemal wszystko. Mimo że z roku na rok są coraz bardziej popularne, a w sezonie próżno szukać wolnych miejsc noclegowych, wciąż są dzikie i mają w sobie coś magicznego, co przyciąga ludzi. Kto raz tam pojechał, już na zawsze nosi w sercu niepowtarzalny krajobraz i wyjątkowy klimat tego miejsca. Jeżeli jeszcze nigdy tam nie byliście — gorąco polecamy.
Góry z dziećmi – szlaki w Tatrach, na które można iść z dziećmi w każdym wieku >>
Chodzenie po górach z dziećmi (Bieszczady)
Infrastruktura turystyczna jest tam zupełnie inna i nieco bardziej wymagająca, niż na przykład w Tatrach lub Karkonoszach. Wybierając się w Bieszczady z dziećmi, trzeba się liczyć z nieco trudniejszym dostępem do szlaków. Wciąż jednak znajdziemy tutaj miejsca, gdzie można wybrać się z wózkiem, a jeśli nosidła lub chusty nie są Wam obce, to bez problemu uda się Wam zobaczyć bieszczadzkie perełki.
Góry z dziećmi cz. 3 – szlaki w Karkonoszach, na które można iść z dziećmi w każdym wieku >>
Łopienka
Choć spacer do Łopienki ciężko nazwać chodzeniem po górach, to jest to wycieczka, na którą warto się wybrać. Trasa rozpoczyna się na parkingu przy drodze między miejscowościami Polanki i Buk, skąd wiedze asfaltowa droga. W późniejszych odcinkach teren będzie bardziej nierówny, ale poradzą sobie na nim zarówno wózki jak i małe nóżki. Po drodze czekają na Was piękne widoki i typowe bieszczadzkie krajobrazy. Cel wędrówki to wieś, w której możecie zobaczyć murowaną cerkiew. Idąc z dziećmi pokonanie tej trasy w jedną stronę powinno Wam zająć około godzinę czasu.
Cudowne źródełko w Zwierzyniu
Kiedyś cel pielgrzymek, dziś cel wycieczek turystycznych. Jeżeli chcecie się tam wybrać z dziećmi, to możliwe to będzie w wariancie Myczkowce – Zwierzyń. UWAGA! Nie pomylić z Myczkowem, ten szlak bowiem ma prawie 10 km długości. Przejście wskazanego odcinka w jedną stronę powinno Wam zająć mniej niż godzinę (z dziećmi), a po drodze możecie podziwiać wijący się San. Trasa jest odpowiednia dla wózków.
Jeżeli marzycie o tym, by z dziećmi zobaczyć słynne połoniny, jest to możliwe, jednak nie dla każdego. Branie wózka na te trasy jest niewskazane. Dzieci w wieku 4-5 lat powinny sobie poradzić, jeśli zdarza Wam się z nimi sporo spacerować. W przypadku dzieci poniżej 3. roku życia trzeba się zaopatrzyć w nosidło lub chustę. Wskazane przez nas warianty tras w sezonie są pełne turystów, ponieważ są najpopularniejsze i najkrótsze. Przed wyprawą zalecamy dokładne sprawdzenie informacji na temat dostępności szlaków.
Połonina Wetlińska
Najkrótszy szlak na Połoninę Wetlińską wiedzie z Przełęczy Wyżnej. Bez problemu znajdziecie w nawigacji parking przy przełęczy i już po drugiej stronie ulicy rozpoczyna się szlak. Przez 1,4 kilometra będziecie się poruszać żółtym szlakiem, który później zmieni się na czerwony – główny. Czeka was tutaj leśny teren, z licznymi kamieniami i korzeniami, jest to jednak najłatwiejsza i najkrótsza z dróg. Po pewnym czasie wyjdziecie poza linię drzew i zacznie się łagodna dróżka, która ciągnie się kilometrami przez połoninę. Ile z jej długości zechcecie przejść i o jakie punkty zahaczyć – to już zależy od Was i możliwości Waszych dzieci. Dorosły człowiek powinien pokonać tę trasę w 1 godzinę i 15 minut. A z dziećmi? Trzeba liczyć nawet 2 godziny lub więcej.
Połonina Caryńska
Najkrótszy szlak na Połoninę Caryńską wiedzie z Przełęczy Wyżniańskiej i ma około 5 kilometrów. Podobnie jak w przypadku wędrówki na połoninę Wetlińską, także i tutaj znajduje się dogodny parking na samym początku szlaku – tym razem zielonego. Na początku czekają Was dwa strome wzniesienia, nie są one jednak bardzo długie. Na niektórych fragmentach w lesie zrobione są schody. Szybko udaje się minąć linię lasu i zobaczyć ten niepowtarzalny widok. Czas przejścia dla dorosłego człowieka to ponad 2 godziny, z dziećmi może to być nawet 3 godziny i więcej.