Dzieci w Polsce: ciekawostki, statystyki
Niewątpliwie w ciągu ostatnich lat zmienił się model polskiej rodziny. Wielodzietność (troje lub więcej dzieci) to raczej rzadkość, coraz więcej kobiet deklaruje również, że w ogóle nie planuje dzieci. Odzwierciedlenie tego znajdziemy w informacji ile dzieci się urodziło w Polsce w 2022 roku >> – tylko niewiele ponad 300 tysięcy. Jak wyglądają inne statystyki dotyczące dzieci w Polsce?
Statystyki dotyczące dzieci
W Polsce dzietność kobiet wynosi 1,38. Co ciekawe, to jeden z najniższych współczynników w Europie. Oznacza to, że w polskiej rodzinie dominuje model z jednym dzieckiem. Jeżeli jesteście szczęśliwymi rodzicami dwójki dzieci, to Wasza rodzina nie jest rzadkością, wciąż jest duży odsetek takiego modelu.
Ciekawostka: na dzień 31 marca 2021 roku w Polsce żyło 10 159 300 rodzin. Z tego 6 825 400 to rodziny z dziećmi (małżeństwa, związki niesformalizowane, samotne matki, samotni ojcowie). w 2020 roku przez ilość rozwodów 44 tysiące dzieci stało się „dziećmi z rozbitych rodzin”.
Jak już wspominaliśmy, według wstępnych szacunków w 2022 roku urodziło się 305 tysięcy dzieci. W pierwszej połowie 2022 najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom były następujące: Zofia, Zuzanna, Hanna, Antoni, Jan, Aleksander.
Koszty wychowania dzieci
Wychowanie dziecka (od narodzin do 18. roku życia) kosztuje w Polsce około 265 tysięcy złotych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w artykule Ile szacunkowo kosztuje wychowanie dziecka do 18. roku życia?>>. Korzystając z usług przedszkola możemy bez problemu wybrać placówkę publiczną, jednak w przypadku żłobków często jedyną opcją są placówki niepubliczne. Ile wynosi czesne w żłobku w dużych miastach? >> To wydatek rzędu ponad 1000 złotych miesięcznie.
A to przecież tylko jeden z wielu kosztów związanych z dziećmi. Pomijając tak oczywiste kwestie jak wyżywienie, koszty utrzymania domu czy transportu, warto przyjrzeć się innej statystyce. Ile wydajemy na zabawki dla dzieci? >> Najczęściej powtarzająca się odpowiedź to kwota pomiędzy 1100 a 1499 złotych rocznie, druga najpopularniejsza odpowiedź to ponad 1500 złotych rocznie.
Zabawki 2023 – co jest teraz na topie? >>
Inne dane dotyczące dzieci
Jeżeli poświęcimy trochę czasu na szukanie, to znajdziemy informacje na temat tego, ile dzieci przeciętnie śpią, ile czasu powinny spędzać na świeżym powietrzu, w jakim wieku opanowują naukę czytania, kiedy uczą się chodzić… To oraz inne kamienie milowe >> w rozwoju dzieci to tylko pewne punkty odniesienia. Warto bowiem pamiętać, że każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby i inaczej się rozwija. I czasami pewnych rzeczy nie przeskoczymy, nie uda nam się zapewnić dziecku tylu godzin snu czy aktywności ile sugerują statystyki, bo nasze życie zwyczajnie na to nie pozwala. Tam, gdzie to możliwe dbajmy o limity (czas przed ekranem, ilość spożywanego cukru, czas na zewnątrz), ale pamiętajmy, że życie bywa nieprzewidywalne i nie zawsze wszystko da się idealnie zaplanować 😉.