Czym się różni kaszel mokry od suchego u dziecka? Objawy i leczenie
Rozróżnienie rodzaju kaszlu jest bardzo ważne – od niego zależy bowiem sposób leczenia. Niezależnie od tego, czy preferujecie metody domowe, lekarstwa czy suplementy, dobrze mieć świadomość, jakie działania podejmować przy danym rodzaju kaszlu. Trzeba też zaznaczyć, że rodzajów kaszlu jest więcej (na przykład przewlekły, szczekający i tym podobne) i wskazują one na konkretne przyczyny występowania, jednak w przypadku najczęstszych infekcji zazwyczaj mamy do czynienia właśnie z suchym i mokrym.
Kaszel suchy u dziecka – objawy, leczenie
Ten rodzaj kaszlu pojawia się na początku infekcji oraz na samym końcu, może być również objawem astmy i alergii. Podczas suchego kaszlu nie pojawia się wydzielina, lub jej ilość jest bardzo skąpa, występuje podrażnienie tchawicy, dźwięk może przywodzić na myśl zachrypnięte szczekanie. Charakterystyczne są tutaj nieregularne, intensywne napady, które ustają po krótkim czasie. Może się tutaj pojawić także ból w okolicy brzucha – to mięśnie oddechowe zmęczone ciągłymi skurczami. W przeciwieństwie do kaszlu mokrego nie powoduje on oczyszczania dróg oddechowych z wydzieliny i jest po prostu uciążliwym objawem. Dlatego leczenie tutaj polega na łagodzeniu objawów oraz przyspieszeniu powstania wydzieliny, jeżeli mamy do czynienia z rozwijająca się infekcją.
Przy kaszlu suchym bardzo ważne jest intensywne nawadnianie, które może nawilżyć podrażnioną śluzówkę dróg oddechowych. Można stosować tutaj środki hamujące kaszel oraz łagodzące. Z delikatnych środków może tutaj pomóc syrop prawoślazowy oraz herbata z miodem i imbirem, która działa przeciwbólowo oraz łagodząco. Szczególnie ważne jest tutaj podawanie środków hamujących kaszel przed pójściem spać.
Kaszel mokry u dziecka – objawy, leczenie
Kaszel mokry jest często objawem infekcji górnych dróg oddechowych i pojawia się po kaszlu suchym. Jego obecność jest poniekąd dobra, oznacza bowiem, że organizm oczyszcza się z wydzieliny, w której gromadzą się patogeny. Małe dzieci nie potrafią jeszcze wypluć tego, co odkaszlą, warto jednak uczyć tego jak najwcześniej, bo zdecydowanie skraca to okres powrotu do zdrowia. Kolor wydzieliny również ma znaczenie i może wskazywać na źródło choroby – dla przeziębienia i różnego rodzaju stanów zapalnych charakterystyczna jest zielona lub żółta wydzielina, dla astmy biała. Przyczyną może być tutaj także refluks. Kaszel mokry jest szczególnie nasilony rano, gdy po nocy w drogach oddechowych zalega dużo wydzieliny. Zazwyczaj jest on związany z katarem, dlatego istotne jest oczyszczanie nosa. Wraz z upływem czasu intensywność się zmniejsza, a na koniec kaszel może przejść ponownie w suchy. Czasami mamy do czynienia z kaszlem mokrym przewlekły, który trwa ponad 8 tygodni.
Leczenie kaszlu mokrego przebiega dwuetapowo. Po pierwsze podaje się środki rozrzedzające wydzielinę, po drugie — wykrztuśne. Podobnie jak w kaszlu suchym, można podawać środki łagodzące podrażnioną śluzówkę i istotne jest odpowiednie nawadnianie. Pomocne mogą być tutaj także inhalacje z soli fizjologicznej, które rozrzedzają wydzielinę.
Środków wykrztuśnych nie należy podawać po godzinie 16:00, spowodują one bowiem nasilenie kaszlu podczas usypiania i w nocy.
Jeżeli nie jesteście w stanie jednoznacznie stwierdzić jaki rodzaj kaszlu występuje u Waszego dziecka lub objawy towarzyszące Was niepokoją, zasięgnijcie opinii lekarza.