Najciekawsze lalki Barbie świata. Na kim były wzorowane?

Fot. Pixabay
REKLAMA
Dzisiaj, 9 marca, obchodzimy Dzień Lalki Barbie. Właśnie tego dnia 1959 roku została pokazana światu na targach w Nowym Jorku – fani lalki uważają tę datę za jej urodziny. Skąd się wziął pomysł na taką zabawkę i jak zmieniła się ona w przeciągu ponad 60 lat?
Pomysł na stworzenie Barbie zrodził się w głowie Ruth Handler, która zauważyła, że jej córka Barbara (tak, to właśnie stąd się wzięła nazwa zabawki 😉) nie chce bawić się lalkami-niemowlakami i szmaciankami, a bardziej interesuje ją zabawa czymś, co przypomina dorosłą kobietę i ma kobiecie role. W tym czasie taki pomysł był wręcz rewolucyjny i nie od razu spotkał się z aprobatą. Na szczęście Ruth udało się przekonać męża i z czasem zaczęli produkować lalkę według jej projektu.
Ciekawostka – rodzice Ruth byli żydowskimi emigrantami z Polski! Można powiedzieć, że Barbie ma polskie korzenie 😉.
Barbie z czasem podbiła serca dziewczynek na całym świecie i zaczęła się masowo sprzedawać. Do dziś produkuje ją firma męża Ruth – Mattel. Lalka jest znana na całym świecie, uznawana za ikonę popkultury. W pewnym czasie firma spotkała się z masową krytyką, że Barbie propaguje niezdrowy ideał piękna, a jej proporcje mocno odbiegają od rzeczywistości, na dodatek jej „styl życia” promuje konsumpcjonizm. Dziś mamy na rynku dostępne lalki w każdym możliwym wyglądzie – mają różne kolory włosów, odcienie skóry, tęczówki i rozmiar, istnieją również modele plus size. Od 2016 roku zmieniły się proporcje i dostępne są 3 wersje: tall, petite i curvy. Świat Barbie to nie tylko lalki, ale także ubrania projektowane przez słynnych projektantów, domy, zwierzęta, samochody, a także siostry, koleżanki i oczywiście ukochany – Ken.
Jeżeli oglądaliście film Barbie >> zapewne wiecie o rzeczach wspomnianych powyżej. Lalka jest tak kultowa, że doczekała się filmu, który pokazuje, jak myślenie o Barbie z czasem stało się nieadekwatne do aktualnych czasów i wręcz szkodliwe dla dziewczynek.
Trzeba mieć świadomość, że pierwotnie lalka była gospodynią domową, elegancką panią domu. Kiedy ją tworzono, kobiety dopiero zaczynały robić zamieszanie w biznesie 😉. Na szczęście wkrótce powstały modele, które pokazują inne wzorce. Warto wymienić tutaj całą serię Barbie Shero (she – ang. ona, hero – ang. bohater/ka). To kolekcja przedstawiająca inspirujące kobiety z całego świata. Co roku wybierane są kolejne bohaterki, które mogą liczyć na swoją miniaturową wersję. Według nas najciekawsze z nich to:
Pierwsza lalka Barbie w hijabie. Jej pierwowzór to amerykańska szablistka, muzułmanka.
Amerlia Earhart to pierwsza kobieta, która przeleciała samolotem nad Atlantykiem. Dokonała tego najpierw w 1928 roku jako pasażerka, a potem w 1932 jako pilotka, samotnie.
Tego nazwiska chyba nie trzeba przedstawiać. To wspaniała sportowczyni, która ma na swoim koncie wiele medali olimpijskich w rzucie młotem. W swojej kategorii jest niedościgniona, to inspiracja dla wielu kobiet uprawiających sport.
Frida Kahlo była słynną meksykańską malarką, znana szerszej publiczności dzięki licznym autoportretom. Malarka miała imponujące brwi, ale nie to spowodowało, że dziś znana jest na całym świecie. W swojej sztuce poruszała tematy trudne, związane z bólem i nie tylko – pokazywała poronienia, aborcję, nagość. Jest ważną postacią dla feminizmu.
Celia była najpopularniejszą kubańską piosenkarką, jedną z najlepiej zarabiających latynoamerykańskich wokalistek na świecie. Jeden z jej najsłynniejszych utworów to La Vida Es Un Caraval.
Pierwowzorem tej lalki jest pielęgniarką na izbie przyjęć. To jednak niejedyna lalka ze świata medycyny.
Sky jest najmłodszą profesjonalną skateboarderką na świecie. Urodziła się w 2008 roku, ma japońskie pochodzenie i reprezentuje Wielką Brytanię.
W 2019 roku na rynku pojawiły się lalki Barbie na wózku inwalidzkim oraz z protezą nogi. Zabawki te mają za zadanie normalizować niepełnosprawność. Niestety okazało się, że wózek inwalidzki nie mieści się w drzwiach domków produkowanych przez firmę Mattel, przez co na producentów wylała się fala krytyki i produkcję wstrzymano.
Barbie pierwszy raz w tej roli wystąpiła już w 1965 roku, a więc przed pierwszym lądowaniem człowieka na księżycu 😉.
Również słynna amerykańska Pierwsza Dama była inspiracją dla lalki Barbie w latach 60. ubiegłego wieku. W tym czasie pojawiały się modele z fryzurą w stylu Jacqueline Kennedy.
Dopiero w 2015 roku zaczęły pojawiać się modele z regulowaną kostką. Wcześniej Barbie nieustannie musiała nosić szpilki.
Od 2011 roku lalki wykonują tylko te zawody, w których kobiety są niedostatecznie reprezentowane.
Domyślacie się, ile kosztuje najdroższa Barbie i jak wygląda? Nie nosi diamentowej sukni a… małą czarną! Została zaprojektowana przez Stefana Canturi. Ma na sobie naszyjnik z 3-karatowych białych diamentów oraz rzadkiego różowego diamentu z kopalni Argyle w Australii, na palcu lalki również błyszczy się diament. Cena tej eleganckiej zabawki to… 1 977 300 złotych!
Lalka została sprzedana w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s, a cała kwota została przekazana Fundacji na Rzecz Badań nad Rakiem Piersi.
Choć nam może się wydawać, że lalka od zawsze miała tę samą buzię, w rzeczywistości przeszła ona niemałą ewolucję. Poniżej możecie zobaczyć, jak zmieniała się twarz tej ikony popkultury.