Zasiłek opiekuńczy: nowe zasady. Kto może się o niego ubiegać?
Zostały wprowadzone nowe zasady dotyczące zasiłku opiekuńczego. Kto może się o niego ubiegać?
Gdy przez pandemię koronawirusa szkoły, przedszkola i żłobki zostały zamknięte, polski rząd postanowił uruchomić program wsparcia rodziców. W tym celu wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługiwał do 20 września 2020 roku. Teraz okazuje się, że nie każdy rodzic ponownie dostanie te fundusze.
Zasiłek opiekuńczy po 20.09.2020: kto dostanie? Jak się o niego ubiegać?
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2020/2021 dzieci wróciły do nauki w placówkach. Nie było potrzeby, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy był nadal wypłacany. W przepisach jest pewien wyjątek, który pozwala na przedłużenie świadczenia.
Zasiłek opiekuńczy obecnie jest przyznawany zgodnie z przepisami, które obowiązywały przed pandemią. W przypadku jeśli żłobek, przedszkole lub szkoła zostaną zamknięte z nieprzewidzianych przyczyn, to rodzicom przysługuje świadczenie dla dziecka do lat ośmiu. Co ciekawe, obowiązuje to również w przypadku, gdy zachoruje niania, z którą została podpisana odpowiednia umowa.
Zasiłek opiekuńczy można pobierać przez 60 dni w roku. Ważne jest, żeby pamiętać, że jest to 60 dni na wszystkie dzieci.
Przypominamy, że dodatkowe świadczenie opiekuńcze dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością przyznawany jest do 18. roku życia, ale w wymiarze 30 dni.