7-latka uległa wypadkowi w Tatrach – spadła ze szlaku na Świnicę
7-letnia dziewczynka spadła ze szlaku na Świnicę (2 301 m. n. p. m.). O zdarzeniu poinformował 24 lipca portal RMF, a dzień wcześniej naczelnik TOPR-u Jak Krzysztof opublikował apel, by nie zabierać dzieci w trudne partie gór. Sam TOPR nie potwierdził zdarzenia.
Góry z dziećmi – szlaki w Tatrach, na które można iść z dziećmi w każdym wieku >>
7-latka spadła 6 metrów w dół na skalną półkę
Szlak na Świnicę uważany jest za trudny. Znajduje się na nim bardzo dużo eksponowanych miejsc, w górnych partiach wyposażony jest w łańcuchy. Dorosły człowiek nie musi jednak posiadać umiejętności wspinaczki lub asekuracji, aby samodzielnie go pokonać. Inaczej to wygląda w kwestii dzieci.
Świnica mimo to jest częstym celem wycieczek górskich, także u osób średniozaawansowanych, w sezonie letnim może tam dochodzić do zatorów w wąskich miejscach. Aby zdobyć Świnicę, trzeba na to zaplanować cały dzień (od świtu do wieczora) lub dzień wcześniej przybyć do schroniska Murowaniec, skąd jeszcze pozostaje około 3 godzin marszu po trudnym terenie górskim, a następnie kilka godzin zejścia.
Według doniesień RMF pewna rodzina postanowiła zdobyć Świnicę wraz z dwójką dzieci, z czego młodsze z nich to 7-letnia dziewczynka.
Jak doszło do wypadku na Świnicy z udziałem 7-latki?
Nie są znane szczegóły zdarzenia. Dziewczynka miała spaść z 6 metrów i zatrzymać się na półce skalnej. Nie doznała poważnych obrażeń.
23 lipca Jan Krzysztof opublikował apel, w którym napisał:
Z niepokojem obserwuję nasilający się trend zabierania kilkuletnich dzieci na bardzo ambitne wycieczki wysokogórskie. O ile większość rodzinnych spacerów dolinami, czy też łatwymi szlakami w niżej położonych rejonach Tatr, gdzie nie ma ryzyka upadku z wysokości mogę tylko pochwalać o tyle uważam, że zabieranie dzieci w rejony wysokogórskie bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności asekuracji technikami linowymi jest narażaniem dzieci na poważne konsekwencje zdrowotne, włącznie z bezpośrednim zagrożeniem życia w skrajnych przypadkach. Takie zachowanie może stanowić również podstawę do prawnej oceny sprawowania właściwej opieki nad osoba niepełnoletnią. Bardzo prosimy o zachowanie zdrowego rozsądku i dbanie o komfort i bezpieczeństwo dzieci, z którymi wybieramy się w góry.
Jan Krzysztof