Międzynarodowy Dzień Lego – data, ciekawostki, kreatywne zabawy
Międzynarodowy Dzień Lego obchodzimy 28 stycznia. To doskonały czas, by zaplanować z dziećmi kreatywne zajęcia. Zanim jednak do tego dojdziemy, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek na temat tych powszechnie lubianych klocków. Na wstępie przypomnimy, że zestawy LEGO są często nagrodą w konkursach organizowanych przez 4FUN KIDS 😊.
LEGO – historia marki
Zapewne większość rodziców wie, że klocki LEGO wywodzą się z Danii. Ich nazwa jest nieprzypadkowa, bowiem to skrót wyrażenia „leg godt”, które oznacza „baw się dobrze”. Firma powstała w latach 30. XX wieku, jednak wtedy zajmowała się produkcją zabawek drewnianych. Dopiero w 1947 roku w ofercie producenta pojawiły się zabawki z tworzywa sztucznego. Pierwsze zestawy LEGO znalazły się na rynku w 1949 roku i od razu stały się hitem. 9 lat później sposób łączenia klocków został opatentowany przez założyciela, Ole Kirka Christiansena, który w tym samym roku zmarł, a firmą zajął się jego syn.
Christiansenowi zarzuca się skopiowanie pomysłu na klocki od brytyjskiej firmy Kiddieraft. Patent jednak należy do jego rodziny, a sama marka jest już tak znana, że jest wartością samą w sobie.
Ciekawostki na temat klocków LEGO
Ilość zestawów, jakie obecnie są dostępne na rynku, może przyprawić o zawrót głowy. I choć dzisiejsze dzieciaki miewają w swoich kolekcjach dziesiątki LEGO, to właśnie dorośli z upodobaniem kolekcjonują rzadkie i wycofane zestawy, których ceny sięgają tysięcy dolarów.
Skupmy się jednak na elemencie podstawowym, czyli klocku o wymiarach 2×4. Dwa takie klocki można ze sobą połączyć na 24 sposoby. Gdy dołożymy do tego trzeci taki klocek, daje nam to już 1060 możliwości połączenia ich. A cztery takie klocki… można połączyć na 915 103 765 sposobów!
Choć w ofercie LEGO znajdziemy całą masę różnych pojazdów, w tym także statków kosmicznych i myśliwców z serii Star Wars, firma nie produkuje prawdziwych maszyn bojowych, które uczestniczą w konfliktach zbrojnych. To polityka braku przemocy w LEGO. Wyjątkiem od tej reguły są modele samolotów, które walczyły w I wojnie światowej – 3451 Sopwith Camel, 10024 Red Baron, 10226 Sopwith Camel oraz 40049 Mini Sopwith Camel polybag. Kiedyś LEGO chciało wypuścić zestaw ze śmigłowcem ratunkowym Osprey, jednak wywołało to protest wielu ludzi i petycję, by wycofać go ze sprzedaży. Śmigłowce Osprey są w rzeczywistości maszynami wojskowymi, a sprzedaż tego zestawu przyczyniłaby się do finansowania koncernu zbrojeniowego. Firma LEGO wycofała się ze sprzedaży jeszcze przed oficjalną premierą.
LEGO Duplo pojawiły się na rynku w 1969 roku, oczywiście z myślą o najmłodszych. I choć są 8 razy większe niż tradycyjne, to są kompatybilne z oryginalnymi, małymi klockami.
Ludzik LEGO powstał dopiero w 1978 roku i miał aż 51 prototypów. Szacuje się, że do dziś z linii produkcyjnej LEGO zjechało 5 miliardów ludzików. Jeszcze trochę i ich liczba wyrówna liczbę ludności na świecie! Swoją drogą na jednego człowieka na Ziemi przypada ponad 60 klocków…
Klocki LEGO produkowane są z tworzywa o nazwie ABS – terpolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego. To bardzo wytrzymały materiał – wspomniany już wcześniej klocek o wymiarach 2×4 może wytrzymać nacisk 350 kilogramów!
I na koniec taka trochę nieoczywista rzecz – czy wiecie, że w 2012 roku LEGO zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa jako największy producent… nie klocków, nie zabawek, a OPON!
Kreatywne zabawy z wykorzystaniem LEGO
Co robić z LEGO, wie chyba każdy. Jednak podążanie za instrukcją i budowanie gotowych zestawów to tylko wierzchołek góry lodowej. Te niepozorne klocki pozwalają stworzyć, co tylko dusza zapragnie. Oczywiście jeżeli powiemy dziecku „zbuduj cokolwiek” to możemy się spotkać ze zdezorientowanym spojrzeniem i metaforycznym znakiem zapytania wypisanym na buzi. 😉
Dlatego proponujemy jedną z poniższych zabaw, które mogą naprawdę mocno pobudzić kreatywność – zarówno Waszą, jak i dzieci.
Zadania LEGO
Zabawa bardzo prosta i dająca dużo satysfakcji. Gdy dziecko ogarnie nuda, dajcie mu zadania w stylu:
- zbuduj dowolnego ludzika przy użyciu dokładnie 5 klocków,
- zbuduj dowolny pojazd przy użyciu dokładnie 8 klocków, bez użycia kół,
- zbuduj dowolne zwierzątko przy użyciu dokładnie 7 klocków,
I tak dalej, i tak dalej. Będziecie naprawdę zaskoczeni, jak bogata może być wyobraźnia dzieci!
Kalambury LEGO
Do tej zabawy potrzebne będzie więcej osób, co najmniej 3, a im więcej, tym lepiej. Zagrajcie w kalambury, ale nie na pokazywanie ani rysowanie, tylko na układanie. Hasła muszą być poste, na przykład: kot, pies, dom, drzewo. Dla utrudnienia można ustalić ograniczony czas na odgadnięcie.
Tworzenie opowieści LEGO
Możecie stworzyć własną opowieść lub wziąć Waszą ulubioną książkę i czytając ją, razem z dzieckiem budować poszczególne elementy historii. Będzie to swojego rodzaju ilustracja do danej narracji. Poniżej możecie zobaczyć przykład układania klocków do wymyślonej opowieści. Taka zabawa może Wam zająć duuuużo czasu!