Jak zbudować z dziećmi szałas?

Pogoda nie pozostawia nam wymówek – możemy spędzać na świeżym powietrzu tyle czasu, ile dusza zapragnie. Czasem jednak wyciągnięcie dzieci na zewnątrz bywa problematyczne, zwłaszcza jeżeli maluchy nie są przyzwyczajone do „dzikich” zabaw. Z doświadczenia wiemy, że może tutaj pomóc wymyślenie jakiegoś celu. A może by tak zbudować szałas?
Budowanie szałasu z dziećmi
Być może spotkaliście kiedyś w lesie patyki oparte dookoła drzewa – coś à la szałas. Jednak to nie jest faktyczne schronienie. Załóżmy, że naprawdę chcecie zbudować z dziećmi coś, w czym możecie się schować przed deszczem i niepogodą, gdzie można bawić się w odkrywców lub Indian.
Koniecznie weźcie ze sobą kawałek naturalnego sznurka – survivalowcy radzą sobie z pomocą korzeni świerkowych bądź innych „materiałów” z lasu, ale nie utrudniajmy tego aż tak 😉.
Zacznijmy od miejsca! Nie może to być w teren odsłonięty, gdzie wiatr może zniszczyć Waszą budowlę, ani na dno doliny bądź zagłębienia, ponieważ będzie tam więcej wody. Znajdzie kawałek płaskiego terenu w środku lasu.
Jeżeli macie już idealny teren pod szałas, postępujcie zgodnie z poniższą instrukcją.
- Znajdzie 2 drzewa, które stoją blisko siebie – około 1,5 do 2 metrów. Między nimi będzie przebiegać „kalenica”, czyli szczyt dachu.
- Naszą kalenicę musimy na czymś oprzeć. O ile Wasze drzewa nie mają rozgałęzień na wysokości około półtora metra, musicie znaleźć dwa patyki, które skrzyżujecie w literę X i przywiążecie do drzew w taki sposób, by dało się wejść do szałasu obok pnia. Na nich oprzecie podłużny patyk, który będzie Waszą kalenicą. Na końcu instrukcji znajdziecie zdjęcie, jak to powinno wyglądać.
- Całość trzeba dobrze przywiązać sznurkami – do siebie nawzajem i do Waszych drzew.
- O kalenicę opieramy patyki, które utworzą ścianę szałasu. Nie muszą być wcale bardzo gęsto. Następnie przywiązujemy do nich patyki poziomo – całość utworzy kratkę. Gęstość tej kratki będzie uzależniona od tego, jakiego materiału użyjecie do przykrycia dachu.
- Najtrudniejsze za Wami! Teraz trzeba znaleźć materiał na dach – dobrze sprawdzą się tutaj iglaste lub liściaste gałązki, niektórzy używają także mchu, ale to rozwiązanie będzie dość brudne 😉.
- Możecie na spód położyć iglaste gałęzie, które dobrze pokryją dach i dadzą Wam dobre miejsce zaczepienia dla liściastych gałęzi.
- Gałęzie liściaste układajcie gęsto – to Wasza warstwa mająca zapewnić suche wnętrze. Woda będzie spływać po listkach na dół.
I gotowe! Tak zbudowana kryjówka może być świetną bazą do zabaw i pretekstem do odwiedzin w lesie.
Jeżeli nie chcecie tworzyć aż tak skomplikowanej konstrukcji, można po prostu patyki poukładać dookoła pnia drzewa, tworząc wigwam. Następnie dokładać mniejsze patyki, aby zagęścić ściany, a na koniec przykryć wszystko gałęziami iglastymi lub liściastymi.
