Dla kogo dłuższy urlop rodzicielski? Dzięki poprawce uprawnionych będzie więcej rodziców
W związku z dyrektywą unijną work-life-balance polski rząd wprowadził zmiany w Kodeksie Pracy. Jednak proces legislacyjny wciąż trwa i na chwilę obecną można mówić o ponad półrocznym opóźnieniu. Zmiany miały wejść w życie najpóźniej 2 sierpnia 2022 roku, projekt ustawy pojawił się dopiero w styczniu 2023 roku, a na zakończenie prac możemy liczyć dopiero w drugim kwartale 2023 roku. W związku z tym pojawił się problem dotyczący wydłużonego urlopu rodzicielskiego.
Nadgodziny i delegacje nie dla rodziców również starszych dzieci. Zmiany w prawie >>
Dla kogo 9 tygodni urlopu rodzicielskiego?
Zgodnie z założeniami dyrektywy, dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przeznaczone jest wyłącznie dla rodzica, który z tego urlopu nie korzystał. To znaczy, tak jak dotychczas, jeden rodzic może wykorzystać przysługujące 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, a drugi rodzic może wykorzystać jeszcze 9 tygodni. Tego okresu nie można przenieść na drugiego rodzica. Celem takiego rozwiązania jest wyrównanie podziału obowiązków – zwiększenie szans kobiet na rynku pracy i zachęcenie mężczyzn do opieki nad dzieckiem. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Zmiany w 2023 >>
Wraz z pojawieniem się tej propozycji pojawiły się wątpliwości dotyczące tego, kto będzie uprawniony do skorzystania z dodatkowego urlopu rodzicielskiego. Z definicji ten rodzaj urlopu można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Czy to oznaczałoby, że nawet ojcowie 4- i 5-latków mogliby teraz liczyć na dodatkowy urlop? Te wątpliwości zostały rozwiane poprzez dodanie zapisu, że z dodatkowego urlopu będą mogli skorzystać wyłącznie rodzice, którzy w momencie wejścia w życie ustawy, będą jeszcze mieli niewykorzystany do końca urlop rodzicielski. Osoby, które wykorzystały całe 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, nie nabędą dodatkowych 9 tygodni dla drugiego rodzica.
Zasiłek macierzyński – zmiany 2023. Już nie 80 procent >>
To rozwiązanie jednak okazało się krzywdzące.
Jak przedłużyć urlop rodzicielski?
Zgodnie z założeniami, zmiany w Kodeksie Pracy miały wejść w życie 2 sierpnia 2022 roku. Gdyby tak się stało, to wszystkie osoby korzystające z urlopu rodzicielskiego (lub mające jeszcze kilka tygodni w zapasie) we wspomnianym momencie, nabyłyby prawo do dodatkowych 9 tygodni urlopu. Proces legislacyjny przebiega jednak bardzo opieszale i końca jeszcze nie widać. W związku z tym rodzice postanowili zwrócić uwagę rządzących na ten problem. Udało się to i w senacie zostały zgłoszone poprawki, jedna przez Magdalenę Kochan z Koalicji Obywatelskiej, druga przez Ewę Gawędę z Prawa i Sprawiedliwości. Senat przyjął poprawkę senator Gawędy i postanowił objąć dodatkowym urlopem wszystkich rodziców, którzy w momencie 2 sierpnia 2022 roku mieli jeszcze prawo do urlopu rodzicielskiego.
To jednak nie koniec walki rodziców, którzy postulują, by prawo to rozszerzyć na wszystkich rodziców, których dzieci są poniżej 6. roku życia. W tym celu wysyłane są listy do kancelarii premiera i resortu rodziny.