5 szlaków z dziećmi do 5 kilometrów w Polsce. Gdzie w góry z dzieckiem? Część 2
W poprzednim artykule pod tytułem 5 szlaków z dziećmi do 5 kilometrów w Polsce. Gdzie w góry z dzieckiem? Część 1 >> zaproponowaliśmy Wam szlaki w Tatrach, Beskidach, Karkonoszach i Bieszczadach. Teraz dokładamy propozycje w innych beskidzkich pasmach, a także w Górach Świętokrzyskich. Trasy, które proponujemy, mają mniej niż 5 kilometrów w jedną stronę i nie są bardzo wymagające. Część z nich można przejść także z wózkiem.
Gdzie najlepiej jechać z dziećmi w góry? Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły to atrakcja geologiczna w Karkonoszach. Są to dwa, okrągłe zagłębienia w skale. Choć wyglądają jak pozostałości po uderzeniu meteoru, w rzeczywistości to cyrki lodowcowe – ślady po zlodowaceniu, które pokrywało tereny naszego kraju od 115 do 11 tysięcy lat temu. Pomiędzy nimi, tuż nad skalnym urwiskiem, stoi stacja przekaźnikowa. I choć znajdują się na wysokości 1490 metrów, możecie się tam dostać dzięki prostemu i niewymagającemu spacerowi, który można pokonać nawet z wózkiem. Wystarczy wyjechać kolejką ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Stąd można przejść początkowo zielonym, a następnie czerwonym szlakiem. Trasa jest bardzo łagodna i nasłoneczniona, wiedzie wzdłuż granicy czeskiej, więc wskazane jest posiadanie dokumentów tożsamości także dla dzieci. Droga w jedną stronę to około 4,9 kilometra. Na szczycie może być dużo chłodniej, na dodatek wieje, zabierzcie więc ciepłe ubrania. Ten spacer powinien Wam zając około 1,5 godziny w jedną stronę.
Szlak dobry na wycieczkę z dzieckiem — Pilsko
Pilsko to góra uwielbiana przez amatorów sportów zimowych. Natomiast w lecie to doskonały cel pieszych wycieczek. Zdobycie jej z samego dołu mogłoby być wymagające dla dzieci, na szczęście w ciepłych miesiącach działa kolej krzesełkowa Szczawiny. Stąd ruszamy w stronę Hali Miziowej, na której znajduje się schronisko. Nie musimy wchodzić na samą Halę, można ruszyć dalej, czarnym szlakiem na Pilsko. Długość tej trasy to około 2,6 kilometra, a sam szczyt znajduje się już po słowackiej stronie — konieczne jest posiadanie dokumentów tożsamości dla całej rodziny. Przewyższenie to 500 metrów i momentami bywa stromo. W jedną stronę powinniście dojść z dziećmi w niecałe dwie godziny.
W góry z dzieckiem – Góra Żar
Góra Żar w Beskidzie Żywieckim oferuje piękne widoki i nie tylko. Na górze znajdziecie obiekty gastronomiczne, tor saneczkowy oraz sztuczny zbiornik wodny wybudowany na potrzeby elektrowni. W zasadzie na szczyt można się dostać bez wysiłku – za pomocą kolejki linowo-terenowej lub samochodem. Jeżeli jednak chcielibyście wejść na górę Żar pieszo, to są tutaj dwa warianty szlaków. Czarny, wzdłuż kolejki, o długości 2,2 kilometra lub szlak czerwony od zapory w Żarnówce, mający około 4 kilometry.
Z dzieckiem na szlak — Hala Rysianka
Hala Rysianka ze schroniskiem to kolejna propozycja z Beskidu Żywieckiego. Sama Hala jest częstym celem wycieczek i w sezonie nie brakuje tutaj turystów. Nic dziwnego, bowiem widoki z Rysianki są wprost przepiękne. Najprostszy szlak na nią wiedzie ze Złatnej Huty. Drogę rozpoczyna się z parkingu w Złatnej Hucie skąd wiedzie czarny szlak. Długość trasy to 4,8 kilometra, a przewyższenie wynosi około 500 metrów. Idąc z dziećmi trzeba na to liczyć około 2 godziny.
Na jakie szlaki z dzieckiem? Łysica
Góry Świętokrzyskie są bardzo stare, dzięki czemu nie są szczególnie wysokie i zachwycają swoim łagodnym wyglądem. To coś zupełnie innego niż to, co możemy oglądać przemierzając Beskidy, Tatry czy Karkonosze. Łysica ma zaledwie 614 metrów wysokości i jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, a jej cechą charakterystyczną jest gołoborze, czyli pozostałość po zlodowaceniu. Wiąże się z nią wiele lokalnych legend dotyczących czarownic. Proponujemy dwa warianty trasy.
- Wędrówkę zaczynamy z darmowego parkingu przy drewnianej zagrodzie w Kakoninie, który nie jest zbyt obszerny (warto zjawić się tutaj rano). Idziemy wzdłuż czerwonego i niebieskiego szlaku. Po drodze mijamy Przełęcz Świętego Mikołaja z kapliczką oraz skałę Agata. Większość drogi wiedzie przez las. Długość tej trasy to około 4 kilometry, przewyższenie wynosi około 200 metrów – powinniście ją przebyć z dziećmi w niecałe 2 godziny.
- Najkrótsza trasa na Łysicę, czyli droga ze Świętej Katarzyny. Z parkingu w tej miejscowości na szczyt macie do przejścia trochę ponad 2 kilometry, przewyższenie wynosi około 250 metrów, a więc jest to bardziej stroma trasa. Musicie też zakupić bilety wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wejście na szczyt powinno zająć około godzinę.