Ile wynosi czesne w żłobku w dużych miastach?
Jeszcze 20 lat temu zdecydowana większość dzieci przed rozpoczęciem przedszkola przebywała pod opieką kogoś z rodziny. Często były to babcie, nierzadko również mamy na urlopie wychowawczym. Współcześnie coraz więcej kobiet chce wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim i niestety nie może liczyć na pomoc rodziny. Dzisiejsze babcie same często pracują, bywa też tak, że mieszkają wiele kilometrów od swoich wnuków. A niektóre po prostu odmawiają zajmowania się na etat wnukami, ponieważ chcą korzystać z zasłużonej emerytury. Dlatego w dużych miastach powstaje coraz więcej żłobków, nierzadko pojawiają się one również w mniejszych miejscowościach, także we wsiach.
Żłobek – dla kogo?
Do żłobka zazwyczaj mogą chodzić dzieci w wieku pomiędzy 6. miesiącem a 3. rokiem życia. Choć opieka w żłobku do najtańszych nie należy, to wciąż korzystniejsza opcja niż zatrudnienie etatowej opiekunki do dziecka.
Ile kosztuje żłobek w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych miastach?
Wysokość czesnego jest bardzo zróżnicowana, a w każdym z dużych miast znajdziemy placówki specjalistyczne, które bardzo podnoszą górną granicę cenową. Wiele gmin oferuje dotacje dla rodziców, ale są tutaj pewne kryteria.
Zazwyczaj, aby móc skorzystać z dotacji do żłobka, trzeba mieszkać i opłacać podatki w danej gminie/mieście, czasem wymagane jest również pracowanie w niej lub zameldowanie. Często pojawia się również kryterium dochodowe (na przykład 2800 lub 3500 złotych na jednego członka rodziny). Ponadto dzieci nieobjęte Kapitałem Opiekuńczym mogą liczyć na dodatkowe 400 złotych dopłaty do żłobka lub klubu dziecięcego.
Rodzinny kapitał opiekuńczy – dla kogo, kiedy wnioski? Zmiany w 400 plus >>
Można powiedzieć, że ceny wyjściowe w niepublicznych żłobkach w dużych miastach zaczynają się od 1100 złotych, często oscylują pomiędzy 1200 a 1500 złotych, nierzadko osiągając także kwoty rzędu 1900 złotych.
Mowa tutaj o opłacie za całodzienny pobyt (niekiedy maksymalnie 10 godzin).
Do tej kwoty należy doliczyć opłatę za wyżywienie. I tutaj stawki również są zróżnicowane, bowiem mogą wynosić od 12 do 19 złotych. W przypadku przeciętnego miesiąca wynoszącego 22 dni robocze daje to w sumie od 264 do 418 złotych. W praktyce to zazwyczaj kwota powyżej 300 złotych.
Żłobek w Warszawie, Krakowie, Poznaniu – cena
Wspomniane wcześniej ceny podlegają ewentualnemu dofinansowaniu. I tak na przykład w Poznaniu rodzice mogą liczyć na aż 575 złotych dofinansowania czesnego oraz 300 złotych dofinansowania wyżywienia i chyba jest to jedno z najkorzystniejszych rozwiązań dla rodziców w całej Polsce.
W Krakowie dofinansowanie w poszczególnych miesiącach roku jest zróżnicowane, w 2022 roku to kwoty pomiędzy 323 a 374 złote.
W Warszawie funkcjonuje bon żłobkowy w wysokości 400 złotych, o ile rodzice spełnią wymagane kryteria.
A Gdańsku natomiast dofinansowanie wynosi 500 złotych.
Żłobki publiczne pobierają bardzo niewielkie opłaty, rzędu kilkaset złotych, w Warszawie są całkowicie darmowe dla mieszkańców.
Czesne w żłobku na wsi
Czasami w mniejszych miejscowościach wysokość czesnego jest zdecydowanie niższa i wynosi na przykład mniej niż 1000 złotych. Nierzadko także gminy wiejskie oferują pokaźne dofinansowania dla rodziców. A w gminach ościennych dużych miast bywa i tak, że ceny w żłobkach w niczym nie ustępują cenom w mieście.