Szkółka piłkarska — kiedy zapisać dziecko?
Na temat fenomenu piłki nożnej można by pisać elaboraty. I choć wiele osób uważa, że Polacy nie są najlepsi w tej dyscyplinie, to jednak orliki i szkółki piłkarskie znajdziemy na każdym kroku. W gminach wiejskich nierzadko znajdziemy drużynę w prawie każdej miejscowości, nawet gdy liczy ona 1000 mieszkańców, a tuż obok jest boisko innej drużyny. W dużych miastach niemal każda dzielnica ma swoją reprezentację. A jeżeli dodać do tego wszystkiego tatusiów (i nierzadko też mamusie!), którzy chętnie oglądają potyczki piłkarskie, to już naprawdę niewiele brakuje do tego, by nasz podopieczny zapragnął trenowania w specjalnej szkółce. Kiedy jest dobry moment, by zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej?
Szkółka piłkarska – od jakiego wieku?
Specjaliści wskazują okres pomiędzy 3. a 5. rokiem życia, jako idealny moment na rozpoczęcie przygody z piłką nożną. I faktycznie, rozwój motoryczny dziecka w tym czasie pozwala na pierwsze próby kopania piłki. Ale czy od razu trzeba szukać szkółki piłkarskiej? Tak i nie 😉. To zależy od tego, jaki cel Wam przyświeca.
Szkółka piłkarska dla przedszkolaka będzie dobrym wyborem, jeżeli poważnie podchodzicie do tej dyscypliny, Wasze dziecko uwielbia zabawy z piłką i samo się wręcz doprasza o możliwość profesjonalnego treningu.
Uczestnictwo w regularnych zajęciach pozwoli dziecku zapoznać się z boiskiem, murawą, zasadami gry zespołowej i w ogóle, realiami treningu. Nie oczekujecie jednak ogromnych postępów, ponieważ w najmłodszych grupach zajęcia z piłki nożnej to głównie zabawa, w którą wplecione są elementy gry. Dopiero u 5-, 6-letnich dzieci można naprawdę obserwować dużą poprawę umiejętności.
Natomiast jeżeli chcielibyście, by Wasze dziecko grało w piłkę nożną, jednak nie przywiązujecie do tego większej wagi, nie myślicie o wielkiej karierze, tylko chcecie malucha zarazić pasją, w zupełności wystarczy Wam wspólne kopanie. W tym przypadku ze szkółką spokojnie możecie poczekać do 6. roku życia lub nawet dłużej – dziecko powinno bez problemów radzić sobie na boisku, nawet gdy przyjdzie mu grać z rówieśnikami mającymi już jakieś doświadczenie.
Trening piłki nożnej dla dzieci
Jeżeli chcecie na własną rękę ćwiczyć z dzieckiem, to bez problemu znajdziecie w internecie różne filmiki instruktażowe. Zadbajcie o to, by trening zawierał takie elementy jak rozgrzewka i rozciąganie – pozwoli to wyrobić dobre nawyki na przyszłość! Jakie elementy można wprowadzić do codziennego treningu dziecka z rodzicem?
Trafianie do celu – nie musicie kupować specjalistycznych bramek. Wystarczy w jednej linii wbić w ziemię 4 patyki, które stworzą 3 „okienka”. Wskazujcie dziecku, w które okienko ma trafić i ile punktów za nie dostanie. Na przykład: strzał we wskazane okienko – 3 punkty, strzał w inne okienko – 1 punkt, pudło – 0 punktów.
Prowadzenie piłki – w wersji prostej narysujcie po prostu ścieżkę, po której dziecko ma poprowadzić piłkę i za każde wyjechanie poza linię odejmujcie jeden punkt. Im szersza ścieżka, tym łatwiej. W wersji trudnej weźcie wstążkę lub kawałek sznurka, biegnijcie przed dzieckiem ciągle zmieniając kierunek i ciągnąc po ziemi sznurek, a dziecko ma za zadanie podążać za wami.
Dobieganie do piłki – stańcie w dużej odległości od siebie i ustalcie, że dziecko ma za zadanie dobiec do kopniętej przez Was piłki. Raz kopcie w prawo, raz w ledwo, raz mocniej, raz słabiej.
Starajcie się wymyślać nowe zabawy, które będą miały w sobie elementy prawdziwej gry. Za niewielkie kwoty można kupić w sklepach sportowych przeróżne gadżety, które uczynią trening ciekawszym. Przy odrobinie wyobraźni i zachęty, możecie zapewnić dziecku świetny trening. A przede wszystkim spędzicie razem czas na czymś, co obu stronom sprawia przyjemność 😉.