Ciekawostki o planetach dla dzieci
Gdy zaczynacie się zagłębiać w zagadnienia związane z kosmosem, okazuje się, że jest tu wiele zaskakujących ciekawostek. Już sam Układ Słoneczny kryje w sobie tyle niezwykłych informacji i zjawisk, że niejednego malucha można tym zafascynować ;).
Układ Słoneczny — jak prosto wytłumaczyć dziecku zagadnienia związane z kosmosem? >>
Jeżeli Wasi ciekawscy milusińscy interesują się kosmosem, przygotowaliśmy dla Was trochę ciekawostek, które powinny im przypaść do gustu.
Merkury — ciekawostki dla dzieci
Na Merkurym w ciągu dnia jest 420 stopni Celsjusza, a w nocy nawet -220 stopni. Czas obrotu Merkurego wokół własnej osi to 58 ziemskich dni. Jednak w tym czasie obraca się on również wokół Słońca, zmieniająca swoje położenie, co oznacza, że w praktyce pełen obrót zajmuje tutaj aż 175 ziemskich dni. A ile trwa rok na Merkurym? 88 ziemskie dni. Muszą minąć dwa lata na Merkurym, by zaobserwować pełną dobę.
Wenus — ciekawostki dla dzieci
Wszystkie planety (poza Ziemią) mają swoją nazwę od mitologicznych bogów. Wenus to bogini miłości, ale na jej powierzchni raczej można obserwować biblijne piekło. Planeta ta jest widoczna na naszym niebie gołym okiem, a obserwować ją można chwilę przed wschodem słońca i chwilę po zachodzie słońca. Stąd też jej inne nazwy — Gwiazda Poranna, Jutrzenka lub Gwiazda Wieczorna. Życie na Wenus byłoby niemożliwe — planeta pełna jest wulkanów, temperatura wynosi 460 stopni Celsjusza, zarówno w dzień jak i w nocy, często występują tam burze, podczas których pada… kwas siarkowy! Nie dolatuje on jednak do powierzchni, tylko wyparowuje w powietrzu. Jest to najbliższa nam planeta. Pełny obrót Wenus dookoła własnej osi trwa 243 ziemskie dni, jednak faktycznie dobra trwa tam prawie 117 dni — planeta kręci się w przeciwnym kierunku niż Ziemia, co powoduje skrócenie tego czasu. To najwolniej obracająca się planeta w naszym Układzie.
Mars — ciekawostki dla dzieci
Mars, nazywany również Czerwoną Planetą, to jedyne miejsce w Układzie Słonecznym, gdzie możliwe byłoby współcześnie lądowanie człowieka. Warunki nie są tam aż tak ciężkie jak na Wenus. Mars jest ostatnią z 4 planet skalistych w naszym Układzie, nazywanych również planetami wewnętrznymi. Doba na Marsie trwa prawie tyle samo, co na Ziemi, a rok jest niemal 2 razy dłuższy – 687 ziemskich dni. Ale to nie jedyna rzecz, która łączy go z naszą planetą — znajdziemy tu podobne formy ukształtowania terenu, jak u nas. Pustynie, kaniony, wulkany, doliny, a co szczególnie ciekawe, jest na nim najwyższy wulkan w Układzie Słonecznym – Olympus Mons, który ma 21 kilometrów wysokości (2,5 razy większy od Mount Everestu) i największy kanion – Valles Marineris. Przez wiele lat spekulowano, że na Marsie jest woda, jednak liczne misje badawcze wykluczyły tę możliwość. Temperatura na powierzchni wynosi od -153 stopni Celsjusza, do +20 stopni Celsjusza. Czerwona Planeta ma dwa księżyce.
Jowisz — ciekawostki dla dzieci
To pierwsza z czterech planet zewnętrznych, gazowych olbrzymów. Na Jowiszu dzień trwa zaledwie 9 godzin i 55 minut. Rok natomiast trwa 12 ziemskich lat. Oznacza to, że jeden rok na Jowiszu ma ponad 10 000 dni. Panują tam ekstremalne warunki, na powierzchni temperatura osiąga -160 stopni Celsjusza, a w górnej części atmosfery 700 stopni Celsjusza. Nie jest możliwe, by człowieka postawił stopę na tej planecie — Jowisz jest planetą gazową, ma niezwykle gęstą atmosferę, która zmiażdżyłaby człowieka. Z czasem atmosfera przechodzi w stan ciekły. To także planeta wielu “naj”. Jest największy, ma najkrótszą dobę, a jeden z jego wielu księżyców jest największym księżycem w Układzie Słonecznym — to Ganimedes. Dookoła Jowisza możemy oglądać pierścienie. Na powierzchni planety widoczna jest czerwona plama — to antycyklon o średnicy większej niż Ziemia. Trwa tam nieustająca burza, nie wiadomo jednak, dlaczego jest czerwony, choć czasem zmienia swoją barwę.
Saturn — ciekawostki dla dzieci
Ten gazowy olbrzym słynie przede wszystkim ze swoich dobrze widocznych pierścieni. Składają się one głównie z lodu i odłamków skalnych. Ma aż 82 księżyce, najwięcej spośród wszystkich planet Układu Słonecznego. Podobnie jak w przypadku Jowisza, nie jest możliwe postawienie stopy ludzkiej na powierzchni tej planety. Doba trwa tutaj trochę ponad 10 godzin, a rok to aż 29,5 ziemskiego roku.
Uran — ciekawostki dla dzieci
To kolejny gazowy olbrzym, chociaż niektórzy używają określenia lodowy olbrzym. Podobnie jak jego poprzednicy, ma liczne księżyce i system pierścieni. Najciekawszy jest tutaj fakt, że Uran w zasadzie kręci się na boku. Oś obrotu Ziemi jest raczej pionowa (jej kąt nachylenia zmienia się) w stosunku do płaszczyzny ruchu dookoła Słońca. Natomiast oś obrotu Urana jest prawie pozioma. Powoduje to, że na biegunach tej planety przez 42 ziemskie lata trwa noc lub dzień. Rok to 84 ziemskie lata. Podobnie jak inne planety naszego Układu jego nazwa wywodzi się ze starożytnej mitologii, jednak w językach chińskim, japońskim, koreańskim i wietnamskim tłumaczy się to dosłownie jako król nieba.
Neptun — ciekawostki dla dzieci
To ostatnia planeta naszego Układu, gazowy i lodowy olbrzym. Na jego powierzchni temperatura wynosi około -220 stopni Celsjusza. Można na nim obserwować intensywne zjawiska pogodowe. Neptun jest jedyną planetą, która nie została odkryta poprzez obserwację nieba. Astronomowie zaobserwowali pewne odchylenia od przewidywanego ruchu orbitalnego Urana i to skłoniło naukowców do wysnucia teorii, że ma na to wpływ inna planeta. Okazało się to prawdą, a położenie sprawcy całego zamieszania odkryto za pomocą obliczeń. Jako ostatnia planeta Układu Słonecznego naturalnie ma najdłuższy rok — trwa on 164 ziemskie lata. Oznacza to, że żaden człowiek na Ziemi nie żyje na tyle długo, by za jego życia Neptun wykonał pełne okrążenie wokół Słońca. Jedna pora roku to ponad 40 ziemskich lata, a doba trwa około 16 godzin.
Jak już poznaliście wszystkie ciekawostki o planetach, sprawdźcie jeszcze ciekawostki o Układzie Słonecznym dla dzieci >>.