Zerówka w szkole czy w przedszkolu? Plusy i minusy
Posyłanie dziecka do zerówki to pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia edukacji szkolnej. Większość rodziców wie, co to jest obowiązek przedszkolny i kiedy należy go spełnić >>. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może mieć wybór zerówki działającej w przedszkolu lub już przy szkole podstawowej.
Zerówka w szkole – plusy i minusy
Niestety, ale sposoby funkcjonowania zerówek działających w szkole są przeróżne. Niektóre funkcjonują jak przedszkole, inne dużo bardziej przypominają szkołę. Czego się spodziewać po takim rozwiązaniu?
- Plusy:
zerówka działająca przy szkole podstawowej pozwoli dziecku zapoznać się z realiami życia szkolnego. Maluch pozna mury, rozkład budynku, osoby pracujące, szkolny rozgardiasz oraz system pracy podyktowany przez dzwonki. Z pewnością pozna też dzieci, które razem z nim rozpoczną potem pierwszą klasę, jeśli nie w tym samym oddziale to w równoległym. Takie rozwiązanie ułatwi wejście w rytm szkolny. - Minusy:
rytm życia szkolnego jest zupełnie inny niż rytm życia przedszkolnego. Niektóre zerówki oferują dokładnie to samo, co przedszkole, czyli opiekę przez 8 czy 10 godzin dziennie (w zależności od placówki) oraz pełne wyżywienie. Ale wiele oddziałów zerówkowych działa w ten sposób, że organizuje dzieciom zajęcia przez kilka godzin w ciągu dnia, na przykład od 8 do 13, a następnie maluch musi spędzić czas na świetlicy, nie zapewniając pełnego wyżywienia, a tylko częściowe. Zajęcia częściej prowadzone są w ławkach, a na świetlicy dzieci spędzają czas z innymi paniami, w towarzystwie innych, nieznanych im dzieci.
Warto wcześniej zrobić rozeznanie, jak wygląda organizacja pracy zerówki. Jeżeli nie mamy możliwości odebrać dziecka przed godziną 15 czy 16, to zerówka organizująca zajęcia tylko przez kilka godzin dziennie skaże nasze dziecko na pół dnia w świetlicy szkolnej. A i tutaj bywa czasem problem, ponieważ świetlice również mają swoje ograniczenia.
Zerówka w przedszkolu – plusy i minusy
Przedszkola zazwyczaj oferują możliwość odbycia przygotowania przedszkolnego. Nierzadko w najstarszej grupie dzieci są wymieszane i jedne już realizują obowiązek przedszkolny, a inne nie. Tak naprawdę niewiele się zmienia – wszystko sprowadza się do dodatkowej godziny spędzonej nad rozwiązywaniem zadań z podręcznika.
- Plusy:
dziecko pozostaje w znanym otoczeniu – dzieci, panie, budynek, czasem nawet sala. Maluch wciąż ma zapewnione pełne wyżywienie i opiekę w godzinach pracy przedszkola. Dziecko powoli oswaja się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na pracę w skupieniu, zamiast na zabawie. W zasadzie jest to dodatkowy rok przedszkola, bo maluchowi ciężko zauważyć istotne zmiany. - Minusy:
rozpoczęcie pierwszej klasy może być szokujące, ponieważ tutaj nie ma już miejsca na zabawę na dywanie, codzienne spacery i wspólne posiłki.
Wybór zerówki w przedszkolu będzie po prostu przedłużeniem przygody z przedszkolem i poniekąd odwleczeniem konieczności spędzania godzin w ławce, w skupieniu nad książkami. Przed naszymi dziećmi jeszcze wiele lat w szkolnych murach, więc to chyba nic strasznego 😉.